על מה נדבר בכתבה? 

השקעה בבורסה יכולה להעשות במגוון מסלולים ברמות חשיפה שונות לסיכונים אך גם לתשואה. מחקר שביצע בנק ישראל לאורך 3 עשורים הראה כי שוק ההון הוא אפיק השקעה משתלם יותר מנדל"ן לאורך זמן. לא בקיאים בבורסה כפי שהייתם רוצים? היעזרו באנשי מקצוע לניהול תיק ההשקעה.

שוק ההון הוא אפיק השקעה משתלם יותר מנדל"ן לאורך זמן. לא בקיאים בבורסה כפי שהייתם רוצים? היעזרו באנשי מקצוע לניהול תיק ההשקעה

צברתם סכום של כמה עשרות ומאות אלפי שקלים ותוהים מה לעשות איתו? יכולים להפנות מדי חודש כמה אלפי שקלים מהכנסתכם השוטפת לטובת השקעה? שפע האפשרויות העומדות בפני מי שמעוניין לבצע השקעות קטנות עשוי לבלבל – ולכן כדאי לעשות קצת סדר.

בורסה ללא תחתית: כל אפשרויות ההשקעה בבורסה

אחת האפשרויות הפופולריות שעומדת בפני המשקיעים היא בחירה במסלול ההשקעה הכללי, הכולל אפיקי השקעה מגוונים – כמו למשל מניות, אג"ח קונצרני ואג"ח ממשלתי. במוצרים אלה ניתן להשקיע באמצעות הבורסה לניירות ערך.

נייר הערך המוכר ביותר היא מניה – אך קיימות אפשרויות רבות להשקעה בבורסה – אפשר להשקיע גם באגרות חוב (אג"ח) קונצרניות וממשלתיות, או במוצרים עוקבי מדדים. המניות נחשבות תנודתיות יותר מאגרות החוב הסולידיות, אך בהתאם לכך גם פוטנציאל התשואה שלהן גבוה יותר. לכן, בבואכם לבנות פוליסת חיסכון, חישבו גם על רמת הסיכון אליה תרצו להיחשף. המשקיעים בישראל יכולים להשקיע בבורסה המקומית בתל אביב, או בבורסות מעבר לים. חלוקה נוספת של ני"ע היא לפי הצמדה – ישנם ניירות ערך הצמודים למדד, כמו גם כאלה המוצמדים לכלי השקעה שקליים, בהם למשל אג"ח שקליות לא צמודות ומק"מ (מלווה קצר מועד).

זהירות תנודתיות לפניך: הסיכונים הכרוכים בהשקעה בבורסה

שוק ההון הוא תנודתי ומחיריהם של ניירות הערך יכולים לעלות וליפול, בין אם בחדות ובין אם באופן מתון. לכן, בעיקר בהשקעה לטווח קצר, קיים סיכון להפסד כספי. בנוסף, השקעה בבורסה מחייבת ערנות מתמדת, בעיקר בקרב מי שמנהל את התיק בעצמו: יש צורך לעקוב כל העת אחרי המתרחש בשווקים, אך גם להתעדכן בהתפתחויות גיאופוליטיות המשפיעות על הכלכלה.

עבור בעלי "לב חלש", השקעה בבורסה עשויה להיות עניין מלחיץ ואף מתיש. תמיד קיימת גם הסכנה שבזמנים של שפל, המשקיע הלחוץ ייפטר מכל המניות במחירי הפסד – ויפספס את ההזדמנות להרוויח מהעליות שיגיעו בהמשך.

הגרף של השכן ירוק יותר: היתרונות של השקעות בבורסה

היתרון המרכזי להשקעה בבורסה הוא שלאורך זמן היא הוכיחה את עצמה כהשקעה בעלת פוטנציאל תשואה גבוה ביחס לחלופות אחרות. למשל, על פי מחקר שפרסם בנק ישראל ב-2018, בין השנים 1988 ל-2017, השקעות בבורסה הניבו למשקיעים תשואה גבוה יותר לעומת השקעה בנדל"ן או אגרות חוב ממשלתיות. בבנק השוו בין התשואות על מניות לתשואות על דירות בתקופות של 5, 10, 15 ו-20 שנים, וכן בכלל שלושת העשורים שאליהם מתייחס המחקר. בכל התקופות שנבדקו, הקצרות והארוכות, הניב מדד ת"א 125 תשואה גבוהה יותר מזו של הדירות.

עוד יתרון של ההשקעה בבורסה הוא האפשרות לגוון את סל ההשקעות, בין מניות מסקטורים שונים, מדדים מגוונים ואף השקעות במניות הנסחרות בבורסות שונות בעולם. כך ניתן להקטין את הסיכון בתיק, ולהעלות את פוטנציאל הרווח.

וכמובן בל נשכח את הריבית – בשנים האחרונות סביבת הריבית בישראל וגם בחו"ל היא אפסית, כך שפקדונות בנקאיים נהפכו למוצרי השקעה בלתי כדאיים, שאינם מניבים תשואה. במצב זה, השקעה בבורסה אמנם מציעה סיכון גבוה יותר – אך בהתאם, גם סיכוי הרווח עולה.

פתק החלפה: מהן החלופות להשקעה בבורסה?

תיק השקעות מנוהל

גם מי שלא מעוניין לנהל את תיק ההשקעה בעצמו יכול לפתוח תיק השקעות מנוהל, כאשר קיימים בתי השקעות בהם ניתן לפתוח תיק גם בפחות מ-300,000 שקל. כך, במקום לעקוב בעצמכם אחרי הבורסה והמניות, אתם מפקידים את תורנות השמירה בידי מנהל השקעות מקצועי, בעל ידע וניסיון. ניתן גם להשקיע בקרן נאמנות – המאגדת קבוצה של משקיעים המנהלים יחד את כספם באמצעות מנהל השקעות, בהתאם למדיניות הקרן. כך, גם מי שלא מחזיק בסכומים גדולים מאוד, יכול ליהנות מכוחה של הקבוצה – ומפיזור סיכונים.

השקעות בנדל"ן

הידעתם: ניתן גם להשקיע מחוץ לשוק ההון. האפיק המוכר ביותר לכך הוא השקעות נדל"ן. למשקיעים הנרתעים מהתנודתיות של הבורסה, ייתכן שזו אפשרות אטרקטיבית. אמנם בסכומים של כמה מאות אלפי שקלים לא ניתן להשקיע בדירה, בוודאי לא בישראל; אך קיימות אפשרויות אחרות, כגון השקעה בנדל"ן מסחרי ולוגיסטי, השקעה במשרדים או בקרקעות, שלרוב דורשת סכומים נמוכים יותר.

אופציה מעניינת היא השקעה בנדל"ן באמצעות הבורסה – בחברות יזמיות הבונות פרויקטים חדשים, או בחברות המחזיקות בנדל"ן מניב. בשנים האחרונות, עם עלייתה של כלכלת השיתוף, אנו רואים גם חברות המציעות השקעה משותפת במיזמי נדל"ן, לרוב בחו"ל. כך יכולים כמה משקיעים, שלכל אחד מהם בנפרד סכום נמוך מדי לרכוש נכס, להתאגד יחד וליהנות מיתרון הגודל, המאפשר להם להחזיק בבעלות על נכס אחד ויותר וליהנות מתשואה באמצעות שכירות שוטפת או השבחה ומכירה של הנכס ברווח.

מוצרי חיסכון פיננסי

אפשרות אחרת היא השקעה במוצרי חיסכון שונים, כגון קופת גמל להשקעה. כל אדם יכול להשקיע עד 70 אלף שקל בשנה בקופת גמל להשקעה, מוצר חיסכון פיננסי המנוהל בידי החברות המורשות לעסוק בכך. כל משקיע יכול לבחור את המסלול המתאים לו ביותר, למשל, בהיבט של רמת הסיכון המועדפת; וניתן גם לעבור בין מסלולים מבלי לשלם מס, כל עוד לא מושכים את הכסף. דמי הניהול של קופת גמל להשקעה נמוכים יחסית, ויתרון נוסף הוא העובדה שבעלי קופת גמל שעברו את גיל 60, יכולים למשוך את הסכום שהצטבר בה באופן של קצבה חודשית, מבליח לשלם על כך מס. בנוסף, מי שזקוק להלוואה, יכול לקבל אותה מקופת הגמל שלו – בתנאים משופרים בהשוואה להלוואה בנקאית.

אולם, אם סכום ההשקעה שלכם גבוה מ-70 אלף שקל – לא תהנו מהטבות המס המוצעות בקרן על היתרה שמעל התקרה הזו. לכן קופ"ג להשקעה איננה פתרון אידאלי לסכומים שמעבר לתקרה של 70 אלף שקלים בשנה.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו