על מה נדבר בכתבה? 

ישראלים רבים מעוניינים להתחיל להשקיע בבורסה – כדי לזכות בתשואה ולהגדיל את סכום הכסף שברשותם. ישנם כאלה המבקשים לחסוך לטווח הארוך, למשל, כדי להבטיח לעצמם איכות חיים גבוהה בפנסיה; אחרים מבקשים להגדיל את ההון המשפחתי כדי שיוכלו לסייע במימון השכלה גבוהה לילדים ביום מן הימים; ויש מי שחושב על האופק הקרוב יותר – חופשה מפנקת בחו"ל, החלפת מכונית, או שדרוג מקום המגורים.

עבור כל אלה השקעה בבורסה, בין אם לטווח הקצר או הארוך, נראית כאחת הדרכים הטובות ביותר להגיע למטרה. בכתבה זו נסביר בקצרה את עקרונות המסחר בבורסה, וכיצד גם אתם יכולים להשתתף בו, גם בלי תואר בכלכלה או הבנת מופלגת בפיננסים.

למעשה גם מי שסבור שאין לו כלל קשר לשוק ההון, עשוי להיות מופתע כשיגלה שחלק מכספי החיסכון הפנסיוני או פוליסת החיסכון שלו מושקעים בבורסה, לפי החלטת הגופים המוסדיים המנהלים את החסכונות הללו. הסיבה פשוטה – השקעה בבורסה היא אחת הדרכים הטובות ביותר להגדיל את החיסכון לטווח הארוך.

מהי הבורסה – ומה קונים ומוכרים בה?

לא פעם מזכירים במדורי הכלכלה את המושג "שוק ההון", והבורסה היא אכן שוק, שבו יש קונים ומוכרים. ההבדל בין שוק ההון לשוק ממשי הוא שהסחורה היא ניירות ערך מסוגים שונים, ובראשם מניות. הנפקת מניות היא אחת הדרכים העומדות בפני חברה מסחרית לגייס כסף לצרכים שונים – כדי להתרחב, להוסיף קווי ייצור, לפתוח סניפים חדשים, לפתח מוצרים חדשניים או להרחיב את מצבת כוח האדם שלה, למשל.

אז איך זה עובד? החברה פונה לבורסה ומציעה למשקיעים לרכוש מניות, כאשר כל מניה מקנה לרוכש חלק בבעלות על החברה. בהנפקת המניות הראשונית, החברה היא שמוכרת את המניות למשקיעים; לאחר ההנפקה, מתחילות המניות להיסחר בבורסה – וכעת כל גוף שרשאי לפעול בבורסה, כגון בנקים ובתי השקעות (הנקראים חברי בורסה), יכול לקחת חלק במסחר. גם משקיעים פרטיים יכולים להשתתף בו באמצעות אותם חברי בורסה.

החברה פונה לבורסה ומציעה למשקיעים לרכוש מניות, כאשר כל מניה מקנה לרוכש חלק בבעלות על החברה.

השקעה בבורסה באמצעות פוליסת חיסכון ישיר – ביטוח ישיר

למה לי השקעה בבורסה עכשיו?

המטרה המרכזית של רוכשי המניות היא לבחור בחברות שמחירי המניות שלהן יעלו לאחר הרכישה – כך שמי שקנה מניה במחיר של 10 שקלים למשל, יוכל למכור אותה ברווח כאשר זו תגיע לשווי של 15 שקלים. מי שמוכר את המניה עושה זאת לרוב כי הוא מעריך שלפחות בתקופה הקרובה, השער שלה לא יעלה או אפילו ירד – כך ש"היציאה" מהמניה תאפשר לו להימנע מהפסד.

איך סוחרים בבורסה?

ישנן לא מעט דרכים לעשות זאת: קיימים סוחרים עצמאיים המנהלים בעצמם את תיק ההשקעות שלהם. אלה מקדישים שעות רבות מדי יום כדי להתעדכן בכל המדדים, לעקוב אחר הנעשה בשוק ההון המקומי והגלובלי, ואחרי התפתחויות גיאו-פוליטיות המשפיעות גם הן על המניות; עבורם, זוהי עבודה במשרה מלאה, ואולי אף יותר.

עם זאת, לרוב המשקיעים אין את הידע המקצועי והניסיון הדרושים כדי לסחור בעצמם, והם אינם יכולים להקדיש לנושא חלק כה משמעותי מזמנם. למשקיעים אלה מומלץ להיעזר במומחי השקעות – אנשים שלמדו את הנושא במשך שנים רבות, מחזיקים ברישיונות הנדרשים מטעם הרשות לניירות ערך, וכבר צברו ניסיון משמעותי במסחר עבור לקוחותיהם. זוהי השיטה הרווחת לקחת חלק בפעילות בשוק ההון.

מה עושה מומחה השקעות?

כאשר אנו פותחים תיק השקעות, מתקיים תהליך מקיף ביחד עם מומחה ההשקעות. מטרת התהליך היא להכיר היטב את הצרכים והרצונות שלכם, במטרה לבנות תיק השקעות אישי בהתאמה מלאה.

כצעד ראשון – מומחה ההשקעות יעבור יחד איתך על כל הנכסים הפיננסיים הקיימים שלך, יברר מהן מטרות ההשקעה, מה רמת הסיכון הרצויה ועוד ועוד. רק לאחר מכן מתחילה הבנייה של תיק ההשקעות עצמו, בהתאם לקריטריונים שהוגדרו.

חשוב לדעת כי מערכת היחסים עם מומחה ההשקעות היא מתמשכת – כאשר המומחה מקפיד לוודא כי תיק ההשקעות שלכם מותאם כל העת לשינויים שחלים בשוק ההון, וגם בצרכים שלכם ובשינויים שחלים בחייכם. המומחה נגיש ללקוח באופן שוטף, כך שניתן ליצור עימו קשר בכל עת, כדי להתעדכן במצב התיק ובמתרחש בשוק ההון.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו