על מה נדבר בכתבה? 

אמ;לק

  1. ישראלים רבים מושקעים בבורסה אפילו בלי כוונה – באמצעות החיסכון הפנסיוני, או תכנית חיסכון כל ילד, למשל
  2. המטרה בפתיחת פוליסת חיסכון היא לקבל תשואה על הכסף, ולהנות מהרווחים שיכולות להשיא השקעות בשוק ההון על סכום ההשקעה שלכם
  3. עולם ההשקעות אינו חף מסיכונים, מומלץ להשקיע את הסכום שעומד לרשותכם בנכסים שונים ומגוונים כדי להקטין את הסיכון

הגעתם למסקנה שהגיע הזמן שתתחילו לתת לכסף לעבוד בשבילכם – באמצעות חיסכון או השקעה? מזל טוב! על מנת שהדרך שבה בחרתם תהיה אפקטיבית, מומלץ להקדיש זמן ללמוד את המושגים הבסיסיים בתחום הפיננסים. כך תקבלו בסיס יציב ואיתן להעמקת הידע שלכם בתחום – ומכאן פתוחה בפניכם הדרך לניווט מוצלח של כספכם.

תשואה

זהו למעשה העניין שבשבילו התכנסנו כאן. בפתיחת תוכניות חיסכון או השקעה אחרת, המטרה היא לקבל תשואה על הכסף – כלומר, להגדיל את הסכום ההתחלתי. התשואה מחושבת באחוזים. כך למשל, אם השקעתם 10,000 שקל ובתום ההשקעה קיבלתם חזרה 10,500 שקלים – זוהי תשואה של 5% (מבלי להביא בחשבון מיסוי והוצאות אחרות).

דמי ניהול

דמי ניהול, הנמדדים כשיעור מסוים מתוך הכסף שנצבר, למעשה מהווים תשלום עבור עבודתם של אנשי המקצוע המשתמשים בידע ובניסיון שצברו כדי להגדיל ככל האפשר את התשואה עבורכם.

ריבית דריבית

הכוח החזק ביותר בחיסכון או השקעה לאורך זמן. אם נפקיד בחיסכון סכום התחלתי של 1,000 שקלים, בריבית של 4% למשך 10 שנים – בכל שנה, הריבית תהיה על סכום גדול יותר, ונקבל ריבית גם עליה ולא רק על סכומי ההפקדה.

כך למשל בשנה הראשונה, הסכום יגיע ל-1,040 שקלים; לצורך פעילותה, יכולה להנפיק מניות בבורסה. כך היא מוכרת למשקיעים חלק בבעלות על החברה, תמורת כספם. ככל שלמשקיע יש יותר מניות, חלק הבעלות שלו גדול יותר. לאחר ההנפקה, עוברות המניות להיסחר במסחר הרציף בבורסה, בין ציבור המשקיעים לגופים מוסדיים כמו בנקים ובתי השקעות.

דיבידנד

חלק מהחברות הנסחרות בבורסה מחלקות מדי תקופה חלק מהרווחים שלהן למשקיעים – במה שמכונה דיבידנד. ישנן חברות המחלקות כך את כל הרווח הנקי שלהן, ואחרות – רק חלק ממנו. הדיבידנד משולם פעם ברבעון, פעם בחצי שנה או פעם בשנה – בהתאם למדיניות החברה.

תכניות חסכון – ביטוח ישיר

מדד ת"א 35

זהו המדד המוביל בבורסת תל אביב, המייצג את השינוי במחיר המניות של 35 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בבורסה. קיימים סוגים רבים של מדדים – למשל, מדדים ענפיים העוקבים אחרי מניות טכנולוגיה, מניות נדל"ן, מניות הבנקים ועוד; או מדד 125 – העוקב אחרי 125 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה.

אג"ח

סוג נוסף של נייר ערך. גם במקרה זה, חברות הזקוקות לכסף פונות לציבור ומבקשות ממנו מימון – אך כאן, התמורה לקונים היא אגרת חוב: התחייבות לכך שבמועד שנקבע מראש, יקבל הקונה את סכום השקעתו בתוספת של שיעור ריבית מסוים. קיימות אג"ח קונצרניות – המונפקות בידי תאגידים וחברות; וכן אג"ח ממשלתיות, המונפקות בידי מדינות.

דירוג אג"ח

האג"ח מדורגות לפי מידת הסיכון שבהשקעה בהן – כאשר ככל שדירוגן קרוב יותר ל-AAA, הדירוג המרבי, עולה הסיכוי שהמשקיע אכן יקבל חזרה את כספו ואת הריבית. קיימות גם אג"ח המכונות "זבל" – וההשקעה בהן נחשבת ספקולטיבית מאוד: הן מציעות תשואה גבוהה יחסית – אך בסיכון גבוה.

מינוף

כאשר אנחנו רוצים להשקיע בנכס מסוים, בין אם מדובר בנדל"ן או השקעה אחרת, אך אין לנו את הסכום הדרוש – ניתן לפנות אל הבנק או לגוף פיננסי אחר, כדי שייתן לנו הלוואה וכך נוכל לגייס את מלוא הסכום. תהליך זה, המכונה מינוף, יכול לסייע לנו להשיג רווח גבוה יותר מזה שיכולנו להגיע אליו בסכום ההתחלתי; ואולם, בשימוש לא זהיר, הוא עלול גם להעמיק את ההפסד.

תוכנית חיסכון

מוצר חיסכון שהיה פופולרי מאוד בעבר, כשהריבית במשק היתה גבוהה יותר: ניתן היה להפקיד את הכסף בבנק, שהשתמש בו לצרכיו – כגון מתן הלוואות – ובתמורה, שילם לנו ריבית באופן שוטף. כיום, כשהריבית אפסית, לא קיים תמריץ אמיתי להשקיע בתוכנית חיסכון. בחלק מהמקרים, אנו רואים שבירת תוכנית חיסכון קיימת כדי להפנות את הכסף שהצטבר בה לאפיק בעל תשואה גבוהה יותר.

פיזור סיכונים

אחד המונחים החשובים ביותר בעולם ההשקעות. כל השקעה כרוכה בסיכון ברמה מסוימת – בין אם מדובר בנדל"ן, מניות או אפיק אחר. על מנת להקטין את הסיכון, מומלץ לא להשקיע את כל הסכום שעומד לרשותכם באותו מקום, אלא לגוון בנכסים שונים. גם בתוך תיק המניות שלכם, למשל, עדיף לפזר את הכסף בין מניות מסקטורים מגוונים ואף ממדינות שונות. כך, במקרה של האטה או ירידה באפיק מסוים, ההפסד יהיה מוגבל ולא יתפשט לכל חלקי התיק.

מיסוי

חשוב לשים לב כי גם על השקעה וחיסכון יש לשלם מס. משקיעי נדל"ן משלמים מסים שונים כמו מס רכישה ומס שבח, ואילו משקיעים בשוק ההון משלמים מס רווח הון בשיעור של 25% על הרווח הריאלי שלהם, או 15% על מכשירים פיננסיים אחרים. עם זאת, במקרה שהשנה מסתיימת בהפסד, ניתן לקזז את המס ששולם על רווחים באותה שנה ואף ליהנות מהחזר מס.

קרן נאמנות

במקום לבחור באופן עצמאי מניות ולהשקיע בהן, ישנם אנשים המעדיפים להשקיע בקרן נאמנות – שהיא קבוצה של אנשים המשקיעים באמצעות מנהל השקעות מקצועי. המנהל בוחר את המניות בהתאם למדיניות ההשקעה של הקרן, שפורסמה מראש, ומבצע את המסחר לפי שיקול דעתו. כדי להשקיע באמצעות קרן נאמנות, יש לקנות יחידת השתתפות בקרן. הרווחים מחולקים לפי מספר יחידות ההשתתפות שברשותו של כל משקיע.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו