על מה נדבר בכתבה?

למרות שמכונית יד שנייה עולה פחות מקניית רכב חדש מהניילונים, עדיין מדובר בהוצאה של כמה עשרות אלפי שקלים. בשונה מרכב חדש מהיצרן, למכונית משומשת יש היסטוריה שמשפיעה על המחיר כמו מספר הבעלים, הקילומטראז' והיסטורית התאונות. אז מהו בעצם מחיר המחירון וכיצד ההיסטוריה של הרכב באה לידי ביטוי בסכום הסופי?

מה זה מחיר מחירון?

מחיר מחירון הוא מונח מעולם הצרכנות המתייחס למחיר המקובל בשוק של סחורה או מוצר, כפי שפורסם במקור מוסמך בתחום. המחירון לעיתים משמש כהמלצה בלבד ובפעמים אחרות נחשב רשמי ומחייב, אבל תמיד הוא ישמש קו מנחה לעסקאות מכר של דירות, מכוניות, ציוד, סחורות ושירותים.

למה צריך מחיר מחירון?

בעידן הנוכחי21 ניתן לבצע השוואת מחירים בשפע מקורות מקוונים או אחרים. עצם קיומו של מחיר מחירון רשמי מסייע בתהליך הסינון ויכול לשמש נקודת מוצא נוחה לביצוע סקר שוק מדויק יותר, באמצעות השוואת הצעות המחיר שקיבלתם מספקים שונים ביחס למחיר המחירון.

מחיר מחירון רכב - ביטוח ישיר

האם יש בישראל מחירון רכב מדויק?

לאחרונה הכריז משרד התחבורה על כוונתו להגיש תיקון לחקיקה הנוגעת למחיר המחירון של מכוניות יד שניה, שיהווה בסיס נתונים למחיר בפועל של כלי רכב משומשים. על פי ההצעה מוכרים ורוכשים של כלי רכב משומשים יחוייבו לדווח על מחיר העסקה בפועל במעמד העברת הבעלות בסניף הדואר. נתוני העסקאות יועברו על ידי רשות הדואר לאתר יעודי ויקוטלגו על פי הדגם, שנת הייצור ופרמטרים נוספים. על פי משרד התחבורה ״המאגר ייצור ודאות מוחלטת בעסקאות היד השנייה ויאפשר לרוכשי כלי רכב יכולת מיקוח גדולה מול מגרשי הטרייד-אין והסוחרים תוך יצירת תחרות בשוק מחירוני הרכב".

מה (ומי) קובע את מחיר המחירון?

רכישת מכונית נחשבת להוצאה השנייה בגודלה אחרי רכישת דירה בקרב הישראלים. אם שקלתם בעבר לרכוש דירה וביצעתם סקר שוק ראשוני, אתם ודאי יודעים שאין בישראל מחירון דירות רשמי. עלות הדירה נקבעת בהתאם למגוון רחב של משתנים עם השפעה דרסטית על המחיר כמו מיקום הנכס ומצב השוק. בענף הרכב המצב מעט שונה, הוא משוקלל על בסיס משתנים קבועים, בהם יצרן הרכב, דגם המכונית והשנתון. מחיר מחירון רכב יד שנייה לוקח בחשבון גם את מספר הבעלויות הקודמות, הקילומטרז׳ והיסטורית התאונות. בהקשר הזה חשוב לציין שבכל הנוגע לביטוח – חברות הביטוח הישירות מאפשרות השוואת מחירים לביטוח רכב אונליין במהירות ובקלות.

בשוק קיימים שני מחירוני רכב לא רשמיים: מחירון ״לוי יצחק״ ומחירון הרכב של אתר "יד 2". מחירון הרכב של לוי יצחק, שיצא לראשונה ב-1974, כולל פירוט של דגמי הרכב השונים לצד שם היצרן, דגם, שנת יצור ורמת הגימור, כמו גם משתנים נוספים שיש לקחת בחשבון ביניהם מספר הבעלויות הקודמות, אבזור נוסף, קילומטרז׳ ועוד. אתר יד 2 השיק לפני כעשור מחירון רכב מתחרה, שהוסיף לפרמטרים הקובעים את מחיר הרכב גם את מצב השוק. מי מהשניים נחשב למחירון רכב מדויק יותר? אין תשובה חד משמעית וזה יותר תלוי בהעדפה האישית של כל אחד.

איפה משיגים מחירון רכב?

מחירון הרכב של אתר יד 2 זמין לכל גולש באינטרנט ומאפשר לכם לבצע אינספור חיפושים כלליים או ממוקדים לפי תקציב מוגדר, טווח שנים, יצרנים, סוגי מנוע, מספר מושבים או מספר כריות האוויר.

את הגרסה המודפסת של מחירון יצחק לוי אתם יכולים להזמין בדואר בעלות סמלית, או להשתמש בלוח WinWin המקוון המבוסס על המחירון. האתר מציע עד שלושה חיפושים בחינם וכן אפשרות חיפוש תמורת תשלום חד-פעמי או מסלול לפי בחירה.

עצם קיומו של מחיר מחירון רשמי מסייע בתהליך הסינון ויכול לשמש נקודת מוצא נוחה לביצוע סקר שוק מדויק יותר

האם אפשר להסתמך על מחירון רכב?

מומלץ להתייחס למחירים הנקובים במחירון הרכב כנקודת התחלה ולא כתורה מסיני. שני הגופים האחראים על איסוף הנתונים והפצתם מבטיחים שהמחיר המוצג מבוסס על מחקר סטטיסטי מדויק, שבוחן את הנעשה בשוק בזמן אמת. יחד עם זאת, אם תבצעו בדיקה בעצמכם תגלו כי ישנם פערים בין הסכומים המצויינים במחירונים לבין המחירים העדכניים והתנודתיים לעיתים בשוק.

איך יודעים כמה לבקש או לשלם על רכב?

על התוצאות שמתקבלות משני מחירוני הרכב יש להוסיף מספר משתנים. כך למשל לצד שנת העלייה לכביש יש להוסיף את החודש הקלנדרי שבו הרכב עלה על הכביש. אחרי הכל, בין חודש ינואר לחודש דצמבר יש הפרש משמעותי. פרמטר נוסף הוא מידת הסחירות של המכונית שבאה לידי ביטוי בצבע, בדגם המכונית ובקילומטרז׳. גם מספר וסוג הבעלויות הקודמות משפיעים על המשוואה - ככל שמספר הבעלים גבוה יותר, ירד מחיר הרכב, כך גם במקרה שהבעלים הקודם היה חברת השכרה.

תמחור המכונית צריך לקחת בחשבון את תוצאות הבדיקה במכון מורשה של משרד התחבורה, כאשר גורמים כמו שריטות, נזילות שמן או מים וצמיגים שחוקים משפיעים על המחיר. תוספות או שיפורים לרכב יכולים להעלות את המחיר הרשמי רק במקרים שבהם הם מופיעים ברשיון. הרכב צפוי לעבור טסט שנתי בשלושת החודשים הקרובים? אתם נעזרים במומחה לבדיקת המכונית לפני המכירה? גם הפרמטרים האלו צריכים להילקח בחשבון.

מחיר מחירון של רכב תלוי במספר רב של משתנים מדידים, אבל יש עוד גורם מדעי הרבה פחות - היצע וביקוש והתחרות הקיימת בשוק. יש מוכרים שמפרסמים את רכבם במחיר הגבוה ביותר שנקבע במחירון, ובמהלך המשא ומתן מורידים את המחיר בשיעור של 5%-10%. במקרים הפוכים שבהם מחיר הרכב שמוצע למכירה נמוך משמעותית ממכוניות בעלות מאפיינים דומים באותה הקטגוריה, כדאי לנקוט משנה זהירות - יתכן שהרכב השתייך לחברת ליסינג, אולי היה מעורב בתאונה לא מדווחת ויש בו פגמים חמורים.

אופציה נוספת - קניית רכב מליסינג

שוקלים קניית רכב מליסינג? שימו לב כי מבצעים רבים מציעים הנחות ביחס למחיר המחירון המלא, כלומר לא תמיד ההנחה היא ביחס לערך הרכב האמיתי, שמשקלל במקרים של רכב ליסינג גם את הנסועה, הבלאי ועוד. בקשו לראות את היסטוריית הטיפולים המלאה כדי לוודא שלא מוכרים לכם חתול בשק (הטיפ הזה נכון גם לרכישת רכב מבעלות פרטית). כמו כן תדאגו להצטייד בביטוח רכב שיגן על הרכישה החדשה. זכרו לערוך השוואת מחירים לא רק בין הביטוחים השונים, אלא גם בין דגמי המכוניות במגרשים ובחברות שונות. דגמים פופולריים תוכלו למצוא במגוון מגרשים במחירים שונים ובמצב לא אחיד. וודאו כי אתם מקבלים את התמורה הטובה ביותר לכספיכם.

עד 3 חודשים מתנה בביטוח מקיף לרכב*

זרם חלופי: האם בקרוב תחפשו רכב חשמלי מומלץ?

לא רחוק היום שבו נתוני הסוללה יעניינו אתכם הרבה יותר מביצועי המנוע, אנחנו כאן כדי לוודא שתגיעו ליום הזה מוכנים עם הביטוח המותאם ביותר בשוק לרכבים חשמליים.

מה זה ביטוח לפי קילומטר ואיזה אופציות דומות יש?

מה זה ביטוח לפי קילומטר? למי זה מתאים ואיזה פתרונות שונים מציעות היום חברות ביטוח הרכב? כתבה חשובה מהמומחים של ביטוח ישיר

שירות "ישיר מהיר" ומעטפת רגע האמת של ביטוח ישיר

הכירו את השירות החדש שבו אנחנו מתחייבים לתיקון הרכב שלכם במוסך בתוך שלושה ימים. איחרנו? על כל יום איחור תקבלו BUYME של 100 ש"ח

תתקדמו: ביטוח רכב דרך האינטרנט

ביטוח רכב הוא המוצר הביטוחי הנמכר בישראל ולא בכדי. כל בעל רכב במדינה מחויב ברכישת ביטוח חובה לפי חוק.

השוואת מחירי ביטוח רכב: טיפים לחסכון

ענף ביטוחי הרכב נחשב לאחד הענפים התחרותיים ביותר בשוק המקומי ולכן חשוב לבצע השוואת מחירי ביטוח רכב על מנת למצוא את ההצעה המשתלמת ביותר

העולם שייך לצעירים: ביטוח רכב מגיל 21

כל הדברים שאתם צריכים לדעת כדי לרכוש ביטוח נהג צעיר מגיל 21.