על מה נדבר בכתבה? 

אמ;לק

  1. אגרת חוב היא בעצם הלוואה בריבית שאנו מעניקים לחברה למטרה כזו או אחרת שהציבה לעצמה. עבור הלוואה זו אנו מקבלים ריבית. 
  2. אג"ח ממשלתי היא אגרת חוב שמוציאות מדינות, במטרה להוציא לפועל פרויקטים שונים.
  3. חלק מהאג"ח מקבלות דירוג ע"י חברות דירוג – המצביע על מידת הסיכון שבהן, כאשר AAA נחשבת בטוחה מאוד ו-BBB פחות בהתאמה.

מעורים או עוקבים אחר הנעשה בבורסה? בוודאי כבר נתקלתם במושג אג"ח ממשלתי.

מה זה אג"ח?

כדי להבין מה משמעות המונח אגרות חוב ממשלתיות – נסביר ראשית מהי אג"ח – אגרת חוב. כאשר אנו קונים אג"ח מדובר למעשה בהלוואה לפרק זמן הקבוע מראש. הלווה מבטיח לנו כי בסוף התקופה נקבל את מלוא הסכום בחזרה, בתוספת ריבית, שאף היא קבועה מראש. את האג"ח רוכשים משקיעים פרטיים וגם גופים מוסדיים ובהם בנקים, חברות השקעות וחברות ביטוח, כאחד האפיקים בו הם משקיעים את כספי הציבור שבניהולם.

כאשר אנו קונים אג"ח מדובר למעשה בהלוואה לפרק זמן הקבוע מראש. הלווה מבטיח לנו כי בסוף התקופה נקבל את מלוא הסכום בחזרה, בתוספת ריבית, שאף היא קבועה מראש. 

כך למשל, נאמר שחברה מסוימת מעוניינת ללוות כסף, במטרה לגייס עובדים נוספים. היא מציעה למכירה אג"ח בריבית של 5% למשך עשר שנים. אם רכשנו את האג"ח, בתשע השנים הראשונות נקבל ריבית של 5% על סכום ההלוואה – ובסוף השנה העשירית נקבל חזרה את הסכום עצמו בתוספת של עוד 5%. לעתים הריבית משולמת פעם בשנה, ולעתים מדי חצי שנה – ואז היא מחולקת לשני חלקים. בדוגמה שלפנינו, נקבל ריבית של 2.5% מדי חצי שנה.

אג"ח הן סוג של ניירות ערך, ונסחרות בבורסה. בדומה לגיוס הון באמצעות מניות, לאחר שהחברה מנפיקה את האג"ח במחיר מסוים הן נסחרות במסחר הרציף בידי ציבור המשקיעים והגופים המוסדיים, כאשר המחיר משתנה במהלך יום המסחר.

אג"ח ממשלתי – קווים לדמותו – ביטוח ישיר

מהן ההבדל בין אג"ח ממשלתיות לאג"ח קונצרניות?

שוק האג"ח נחלק לשני סוגים עיקריים – אג"ח קונצרניות, המונפקות בידי חברות, ואג"ח ממשלתיות – המונפקות בידי מדינות. קיימות גם אג"ח מוניציפליות המונפקות בידי עיריות ורשויות מקומיות. בעוד שחברות משתמשות בכסף שהן מגייסות לצרכים כמו פיתוח מוצרים, התרחבות לשווקים חדשים או גיוס כוח אדם, מדינות וערים מנפיקות אג"ח במטרה להוציא לפועל פרויקטים שונים, או ככלי נוסף לניהול המדיניות המוניטרית שלהן.

בישראל כמו גם במדינות נוספות בעולם, אג"ח ממשלתיות נחשבות אפיק השקעה בטוח למדי, בשל הביטחון ביציבותה של המדינה ויכולתה לשלם למלווים את הקרן והריבית, בתקופה הנקובה. עם זאת, ישנן גם מדינות שהאג"ח שלהן נחשבות לפחות בטוחות.

כדאי לדעת כי בקרב האג"ח הקונצרניות יש אג"ח בריבית קבועה מראש - ואחרות בריבית משתנה, שגובהה נקבע לפי מדד מסוים. כמו כן, ישנן אג"ח הצמודות למדד, לדולר או למט"ח. גם באג"ח ממשלתי קיימים כמה סוגים – ובהם אג"ח ממשלתי שקלי שאינו צמוד, אג"ח ממשלתי הצמוד למדד, אג"ח ממשלתי בריבית משתנה וכן מק"מ – מלווה קצר מועד, המונפק לתקופה של שלושה חודשים עד שנה.

כיצד מחשבים את תשואת האג"ח?

חלק מהאג"ח מקבלות דירוג המצביע על מידת הסיכון שבהן. ככל שהדירוג גבוה יותר – לדוגמה A, AA או AAA, גדול הסיכוי להחזר החוב במלואו; מאחר שהסיכון נמוך, גם התשואה נמוכה יותר. אג"ח שהדירוג שלהן נמוך יותר מ-BBB נחשבות להשקעה ספקולטיבית – כלומר כזו שקיים סיכון משמעותי כי לא תוחזר. חלקן אף מוגדרות כ"אג"ח זבל" – מה שמעיד על הסיכון הגבוה שבהן.  

אג"ח ממשלתיות משמשות "בנצ'מרק", או מדד ייחוס, לאג"ח קונצרניות הנסחרות לפרק זמן דומה. לכל אחד משני סוגי האג"ח הללו תהיה ריבית אחרת – והפער בין גובה הריביות מכונה "מרווח". ככל שדירוג האג"ח גבוה יותר, היא תיסחר במרווח קטן יותר לעומת אג"ח ממשלתית בתקופה מקבילה – ולהפך: אג"ח בעלות דירוג נמוך, או כאלה שאינן מדורגות כלל, ייסחרו במרווחים גדולים יותר, המבטאים את פרמיית הסיכון הגבוהה יותר.

גורם נוסף המשפיע על גובה הריבית הוא תקופת חייה של האג"ח – כאשר ככל שהיא ארוכה יותר, הסיכון עולה, ולכן גם הריבית נדרשת להיות גבוהה יותר, כדי שהמשקיעים יסכימו ליטול על עצמם את הסיכון.

איך נקבע מחיר האג"ח?

בדומה למניות, גם תמחור האג"ח מושפע מגורמים רבים – הן ברמת המיקרו, למשל, דו"חות רבעוניים שפרסמה

כיצד אגרות חוב קשורות לתוכניות החיסכון שלנו?

כאמור, גופים מוסדיים המנהלים תוכניות חיסכון עבור הציבור – ובהן קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ועוד – משקיעים חלק מהכספים המנוהלים באג"ח. כלומר, גם אם אנחנו לא יודעים זאת, סביר מאוד להניח שחלק מכספי הפנסיה שלנו מושקעים באג"ח.

בנוסף, קיימות אג"ח שהמדינה מנפיקה במיוחד עבור הפנסיה שלנו – הנקראות אג"ח מיועדות. להבדיל משאר סוגי האג"ח, האג"ח המיועדות אינן סחירות בבורסה. מטרתן לסייע לגופים המוסדיים להשיג תשואה עבור החיסכון הפנסיוני שלנו. כיום, 30% מנכסי קרנות הפנסיה מושקעים באג"ח מיועדות. אג"ח אלה צמודות למדד, והן בעלות תשואה מובטחת. בסביבה של ריבית אפסית לאורך זמן, כפי שאנו רואים כיום – האג"ח המיועדות מצמצמות במידה משמעותית את הסיכון בחיסכון הפנסיוני, וגם מבטיחות תשואה, גם אם על חלק מהחיסכון בלבד.

מהם היתרונות של השקעה באג"ח ממשלתי?

היתרון המרכזי באג"ח ממשלתי הוא כאמור הביטחון שהיא מספקת למשקיע, מאחר שהסיכון לאי החזר נמוך מאוד, בוודאי כשמדובר במדינת ישראל. בתקופה שבה הריבית נמוכה מאוד ופקדונות בנקאיים אינם מניבים תשואה, בעוד שמנגד, המסחר בבורסה מתאפיין ברמת סיכון גבוהה יותר – ההשקעה באג"ח ממשלתיות היא מעין חוף מבטחים. גם אם התשואה שהיא מניבה נמוכה יחסית, הרי שהיא מובטחת – עניין שאין להקל בו ראש בימים אלה.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו