על מה נדבר בכתבה? 

ליותר מרבע מהמשפחות בישראל יש תכנית חיסכון כלשהי, אך רק כ-15% מהן משקיעות את החיסכון שלהם בשוק ההון לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אחרי לא מעט שנים בהן אתם כבר עובדים וחוסכים כסף, כנראה שגם לכם הצטבר סכום משמעותי, שאולי שוכב לו באיזו תכנית חיסכון שלא תניב לכם תשואה ממשית. אם שאלתם את עצמכם איך להשקיע את הכסף שחסכתם אתם לא לבד. בשנים האחרונות, הריבית בישראל ובעולם כולו נמוכה כל כך, שקשה להרוויח מתכניות חיסכון כאלה. עם חיסכון של 200-300 אלף שקלים יהיה קשה להשקיע בנדל״ן, וגם אם תמצאו נדל״ן בחו״ל שנשמע אטרקטיבי על הנייר, קשה מאוד לדעת מה יהיה הביקוש לנכס הזה בעתיד ומהם הסיכונים שטמונים בהשקעה כזו.

איך להשקיע סכום כסף משמעותי?

כל עוד הריבית נמוכה, מצב שצפוי להימשך עוד שנים, אפיק ההשקעה המשמעותי ביותר אליו פונים משקיעים להפקת תשואה ממשית הוא שוק ההון. גם אם אתם לא יודעים זאת קרנות הפנסיה שלכם מושקעות גם הן בשוק ההון, כך שבעצם אתם כבר משקיעים וותיקים. אבל אם בכל זאת גם אתם לא בטוחים איפה מתחילים ואיפה כדאי להשקיע את הכסף, זה המדריך בשבילכם.

איך להשקיע כסף והיכן – ביטוח ישיר

למי שרוצה להשקיע את הכסף בשוק ההון וליהנות מהתשואה האפשרית, יש חמש אפשרויות עיקריות:

1. פוליסת חיסכון

וודאי שמעתם על וורן באפט, אך זה לא הופך אתכם עדיין למומחי השקעות. הדרך הקלה והבטוחה ביותר להתחיל להשקיע סכומים משמעותיים בשוק ההון היא באמצעות תיק השקעות, בניצוחם וניתוחם של מנהלי השקעות מקצועיים. בפוליסת חיסכון תוכלו להשקיע איזה סכום שמתאים לכם, בהפקדה חד-פעמית, בהוראת קבע חודשית או בשילוב של השתיים.

מנהלי ההשקעות של ביטוח ישיר ישקיעו עבורכם את הכסף בהתאם למסלול ההשקעות הנבחר ויהיו תמיד עם היד על הדופק. גם אם אתם לא בטוחים היום איזה מסלול השקעה הכי מתאים לכם, תוכלו תמיד לשנות את הבחירה ולהעביר את הכסף בין מסלול למסלול. פוליסת החיסכון שלכם תהיה זמינה למשיכה בכל עת שתצטרכו את הכסף ורק לאחר המשיכה תידרשו לשלם מס עבור הרווחים שנצברו בפוליסה.

מנהלי ההשקעות של ביטוח ישיר ישקיעו עבורכם את הכסף בהתאם למסלול ההשקעות הנבחר ויהיו תמיד עם היד על הדופק.

2. קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מכשיר דומה מאוד לפוליסת חיסכון, אך החיסכון שם מוגבל לכ-71 אלף שקלים בשנה, ולכן עשוי להיות מגביל במקרה של חיסכון גדול יותר. גם כאן, מנהלי השקעות ישקיעו עבורכם את הכסף בהתאם למסלול ההשקעה שתבחרו והכסף יהיה זמין למשיכה כשתצטרכו. גם במכשיר זה תשלמו מס על הרווחים לאחר המשיכה בשיעור זהה.

3. קרנות נאמנות

אם פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה הן סוג של חשבונות חיסכון שמושקעים בבורסה, קרן נאמנות היא תיק השקעות אחד גדול שמנהל הקרן משקיע בבורסה בהתאם למדיניות ההשקעה שנקבעה מראש. אנחנו יכולים לקנות יחידות בקרן שבעצם נותנות לנו זכות לחלק מהרווחים העתידיים של הקרן אם יהיו כאלה. ישנן קרנות נאמנות רבות שמשקיעות ברמות סיכון שונות ובסוגי השקעות שונים, וגם פה תוכלו להחליט אם להשקיע סכום אחד בהשקעה חד-פעמית או בהוראת קבע חודשית. אך דמי הניהול שתשלמו בקרנות הנאמנות עלולים להיות גבוהים יותר וכל העברה של הכסף מקרן נאמנות אחת לאחרת תחייב אתכם במשיכת הכסף ותשלום מס על הרווחים שנצברו.

4. תעודות סל

תעודות סל דומות מאוד לקרנות נאמנות, וגם שם כספי המשקיעים מושקעים כפול אחד כאשר אנחנו קונים זכות לקבל חלק מהרווחים העתידיים שיתקבלו. ההבדל העיקרי בין תעודת סל לקרן נאמנות הוא בכך שתעודת הסל עוקבת אחרי מדד כלשהו בבורסה ובמקום שיקול דעת מקצועי של מנהל ההשקעות, מנהלי תעודת הסל פשוט קונים את כל המניות או אגרות החוב שכלולות באותו מדד שהן מחקות באופן יחסי בדיוק בהתאם למשקל של כל מניה או אג״ח במדד. כלומר, אם למשל אתם בוחרים להשקיע בתעודת סל שעוקבת אחרי מדד המניות ״תל אביב 125״, הכסף שלכם ושל כל המשקיעים האחרים ישמש לקניית כל המניות שכלולות במדד. אם למשל, המשקל של חברת טבע במדד הזה הוא קרוב ל-5%, גם ההשקעה של תעודת הסל הזו בחברה תהיה גם היא בשיעור של כ-5% מסך ההשקעות.

5. ניהול תיק השקעות עצמאי

אם אתם מרגישים שאתם מבינים מספיק איך שוק ההון פועל וכיצד לבחור השקעות מנצחות, אולי תרצו לנסות את מזלכם במסחר עצמאי בתיק השקעות שתנהלו לגמרי לבדכם. בדרך הזו תוכלו אמנם ליהנות מגמישות מירבית בבחירת ההשקעות שנראות לכם, אך לא תוכלו ליהנות משירותי ניהול השקעות של מנהל השקעות מקצועי שעוקב אחרי ההתפתחויות הרבות בשוק ההון באופן צמוד ויומיומי. מנהלי ההשקעות בפוליסות חיסכון למשל ובחלק מהאפיקים האחרים, גם חשופים להזדמנויות השקעה נוספות שפתוחות רק בפני מנהלי השקעות מוסדיים שמשקיעים את כספי הציבור בהיקפים גדולים, הזדמנויות שלא תוכלו ליהנות מהם אם אתם מנהלים את תיק ההשקעות לבדכם.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו