על מה נדבר בכתבה?

אופנוע הוא כלי תחבורה זריז ויעיל שמעבר לפונקציונליות הרבה שלו על הכביש, לרוב הוא גם מספק הנאה רבה לבעליו. אלא שלצד יתרונותיו הרבים כל מי שרוכב עליו צריך לדעת כי הוא חשוף מאוד לפגיעות ותאונות. נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מעידים כי הסיכוי של אדם הרוכב על רכב דו-גלגלי להיות מעורב בתאונה קטלנית גבוה ביחס של פי 9 לכל ק"מ נסיעה בהשוואה לנהגי מכוניות. 

כל אופנוען וותיק יודע שבכביש הוא אינו יכול לסמוך רק על עצמו. זהיר ככל שיהיה, הוא עדיין חשוף לסכנות ונתון בחסדיהם של כלי הרכב השונים המצויים בדרך. לכן מעבר לתשומת לב דרושה גם השקעה בציוד בטיחותי לאופנועים אשר יש בה כדי לצמצם פגיעות כמו פציעות ושברים באופן משמעותי ואף להציל חיים ולכן אין להקל בהם ראש.

איך ניתן לצמצם פציעות ובאיזה ציוד אופנועים רצוי להשתמש?


קודם כל קסדה על הראש

החוק בישראל מחייב חבישת קסדה בכל רכיבה ועל נחיצותה וחשיבותה אין עוררין. על פי מחקרים, חבישת קסדה מורידה ב-42% את הסיכוי למוות וב-70% את הסיכוי לפגיעת ראש חמורה. בשוק ישנו מגוון עצום של קסדות במגוון צורות ועיצובים ובטווח מחירים עצום שבין מאות ועד כ-5,000 ₪. 

ראשית, לפני שבוחרים קסדה צריך לזכור כלל ברזל חשוב: קסדה מלאה היא הקסדה היחידה הנותנת הגנה היקפית ואפקטיבית לראש. תנאי מזג האוויר בישראל ושיקולי נוחות גורמות לרוכבים רבים לבחור בקסדות חצי או בקסדת שלושה רבעים, אך אלו מותירות את חלקו התחתון של הראש חשוף ופגיע. 

חבישת קסדה מורידה ב-42% את הסיכוי למוות וב-70% את הסיכוי לפגיעת ראש חמורה.

יתרה מכך, קסדות חצי אסורות לשימוש, כמו גם למכירה, על פי חוק כך שמי שמשתמש בהן לא רק שאינו מוגן, אלא גם חשוף לקנסות תעבורה. עבור מי שבכל זאת מעוניין בתחושה אוורירית יותר מוצעות קסדות נפתחות שחלקן הקדמי מתרומם מעלה ומאפשר להתרענן בזמן עצירה מבלי להסיר אותן. במעמד הרכישה יש למדוד את הקסדה ולהתאימה לגודל וצורת הראש, כשעל הקסדה לאחוז היטב את הראש מבלי לגרום ללחץ. כדי להבטיח שהקסדה בטיחותית וראויה לשימוש יש לבדוק שהיא עומדת בתקן DOT האמריקאי או בתקן ECE 22-05 האירופאי. 

דגשים נוספים שחשוב לזכור לטובת בטיחות מרבית: הקפידו על רכיסת הקסדה בכל חבישה. קסדה שאינה רכוסה היטב בזמן תאונה נחשבת כאילו לא חבשתם קסדה כלל. בנוסף, קסדה שנפגעה בתאונה, גם אם היא קלה ביותר, אסורה בשימוש נוסף. המכה אותה סופגת הקסדה מחלישה את המבנה ואת יכולת ספיגת האנרגיה שלה גם אם הנזק החיצוני מועט ולכן חובה להחליפה בחדשה.

 
המדריך המקוצר לבטיחות וציוד לאופנועים

כפפות רכיבה

כפפות הרכיבה אינן שם רק כפריט אופנתי או כדי לחמם את ידי הרוכב בזמן הנסיעה, מדובר בציוד הכרחי בעל חשיבות בטיחותית גדולה, שהרי בעת נפילה כפות הידיים הן הראשונות לפגוש את הקרקע. סוגי הכפפות מתחלקים בין כפפות חורף עבות ומחממות לבין כפפות קיץ דקות ואווריריות יותר. ניתן להשיג בשוק מגוון רחב של כפפות מעיצובים וחומרים שונים, מכפפות עור עם ניטים ועד כפפות צבעוניות ומאוירות למיניהן.

מעיל רכיבה

כל רוכב אופנוע חייב להצטייד במעיל רכיבה ממוגן ולהשתמש בו בכל נסיעה, גם אם היא קצרה. מחקרים הוכיחו שתאונות רבות מתרחשות דווקא בנסיעות קצרות וחומרתן עולה כיוון שדווקא בנסיעות כאלו נוטים לוותר על לבישת מעיל ממוגן. מעילים אלו יכולים להפחית עד 50% את הסיכוי לפציעה. 

ישנם מעילים מעור או מבדים עמידים משולבי קבלאר (חומר מיגון נפוץ מתרכובת של סיבי פחמן), כשהמשותף לכולם הוא בכך שבזמן תאונה הם חוצצים בין גופו של הרוכב לאספלט ומונעים חיכוך המוביל לפציעות וכוויות. היתרון במעיל ממוגן הוא בשילוב חומרים סופגי אנרגיה באזורי המפרקים והכתפיים העוזרים במניעת שברים ופגיעות חמורות יותר. מומלץ להשקיע ולצרף למעיל גם מיגון לחוליות הגב, שפעמים רבות עושה את כל ההבדל בין פציעה קלה לבין פגיעה רצינית יותר הכרוכה בשיקום ממושך. עבור מי שרוצה להכניס טאץ' אישי למעיל מאפשרות חנויות רבות לרקום טלאים מיוחדים או את שם הרוכב על הגב.

מגיני ברכיים

אסור להזניח גם את פלג הגוף התחתון. אמנם קיימים גם מכנסי רכיבה ממוגנים, אך אלו פחות פרקטיים לשימוש יום יומי. לכן, ניתן להצטייד במגני ברכיים ושוקיים העשויים חומרים סופגי אנרגיה הנלבשים מעל למכנסיים. שימוש במגנים אלו יכול להיות הבדל בין שפשוף קל לשבר מורכב המצריך ניתוח מסובך. בנוסף, כדאי להקפיד לנעול תמיד נעליים סגורות ורצוי גבוהות, כשגם כאן מוצעות נעלי רכיבה המגנות על קרסולי הרוכב ומעוצבות במראה אופנתי המאפשר שימוש כנעליים רגילות לכל דבר. רק לא כפכפים! גם אם אתם רוכבים באוגוסט בלחות הגבוהה של תל אביב... 

15% הנחה ברכישת ביטוח מקיף או צד ג' לאופנוע

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
לחנות בראש שקט: אזעקות ומנעולים לאופנועים

גניבות אופנועים וקטנועים בישראל הם מכת מדינה שהופכת את חיי הרוכבים לקשים ומסובכים עוד יותר. כדי להקשות על מלאכתם של גנבים, כדאי להצטייד במנעול ובאזעקה כדי לשמור על האופנוע שלך הכי טוב שאפשר.

המדריך המקוצר: בטיחות וציוד לאופנועים

ההבדל בין רכיבה על אופנוע עם ציוד מתאים כמו מגני ברכיים, כפפות ומעיל לבין רכיבה בלעדיו עלול להיות משמעותי ביותר. מהי החשיבות של ציוד לאופנוענים ואילו אביזרים כדאי לרכוש? קבלו את ההמלצות שלנו

כמה עולה ביטוח לאופנוע?

על בטוח וביטוח: ממה מורכב ביטוח לאופנועים, מהו ביטוח חובה, צד ג' ומקיף וכיצד נקבעים תעריפי הביטוח והפיצויים