על מה נדבר בכתבה?

אופנועים וקטנועים נחשבים לטרף קל עבור גנבי הרכב בישראל. הנתון הבא מעיד על סדר הגודל של התופעה - על פי נתוני עמותת אור ירוק, 21% מכלי הרכב שנגנבו בשנת 2014 היו דו-גלגליים. בתרגום חודשי מדובר על 250 גניבות בממוצע!

מתוך ההבנה שאתם לא יכולים להחנות את האופנוע שלכם בתוך הבית ושאין שרשרת שאי אפשר לנצח, הפתרון הטוב והיעיל ביותר לשמירה על ההשקעה הכספית הגדולה אותה עשיתם כשרכשתם אופנוע הוא להצטייד מבעוד מועד בביטוח מקיף שיבטיח לכם שגם אם אתם תיכנסו לסטטיסטיקה העגומה הזאת – תקבלו פיצוי ראוי בגין האבדה.

ועדיין, יש חשיבות רבה גם בנקיטת פעולות מניעה. מעבר לעובדה שחברות ביטוח רבות מחייבות את מיגון האופנוע כתנאי מקדים לקיום הביטוח, רוכבים רבים מפתחים לאורך הזמן קשר רגשי כלפי האופנוע שלהם, מטפחים ומשדרגים אותו בהתאם לצרכיהם ולטעמם ועל אובדן חפץ בעל ערך רגשי – שום ביטוח לא יכול לפצות. לכן לצד הביטוח, עליכם לדאוג לאבזר את האופנוע באמצעי מיגון שיקשו על עבודת הגנבים.

עליכם לדאוג לאבזר את האופנוע באמצעי מיגון שיקשו על עבודת הגנבים.

מערכות אזעקה ואיתור לאופנוע

מדובר במערכות אזעקה ואיתור לאופנוע המגוון רחב ומתחיל מאזעקות פשוטות שעלותן מאות שקלים בודדים ועד מערכות מיגון המשולבות עם יכולות לאיתור האופנוע במקרה גניבה שהן אמנם יקרות יותר, אך ביכולתן להציל את האופנוע בפועל ולא רק להרעיש ולהוות מטרד לכל הרחוב. 

מערכות האזעקה והמיגון צורכות זרם נמוך במיוחד ממצבר האופנוע, אך יש כאלו שניזונות מסוללת גיבוי חיצונית. מערכות אלו כוללות גלאי זעזועים והטיה שמופעלים כשמישהו מנסה "להתעסק" עם האופנוע. רבות מהן מאפשרות אופציה של הפעלה באופן שקט ("אזעקה שקטה") ושולחות התרעה לבעל האופנוע באמצעות שלט מיוחד ("ביפר") או באופן ישיר לנייד דרך אפליקציה ייעודית.

מערכות המיגון המשוכללות והיקרות כוללות גם אימובילייזר המונע אפשרות להתנעת האופנוע, אך כיוון שלא מעט גנבים פועלים בשיטה של העמסת האופנוע על טנדר, רצוי להשקיע במערכת איתור מבוססת GPS המחוברת למוקד (מצריך תשלום נוסף למנוי איתור) שתאפשר לגלות את מיקומו של האופנוע ולסייע במציאתו.

מנעולים ושרשראות לאופנוע

מחקרים הוכיחו כי גנב שרואה אופנוע קשור וממוגן מעדיף לרוב לדלג אל המטרה הבאה והקלה יותר, אופנוע שבעליו חסך באמצעי הגנה. מערכות אזעקה ואיתור הן חשובות אך אינן מספיקות שכן הן לא מספקות הרתעה נראית לעין. לכן מומלץ להצטייד במנעול ובעיקר לא להתעצל ולקשור את האופנוע גם אם עצרתם רק לרגע, שהרי חברות ביטוח רבות מחייבות קשירת האופנוע במנעול כתנאי מקדים לפיצוי כספי בעת תביעה.

קיימים שני סוגים עיקריים של מנעולים בשוק: 

מנעול שרשרת - המנעול הנפוץ ביותר. טווח המחירים הממוצע של מנעולים מסוג זה נע בין כ-200 לכ-1,000₪ - תלוי באורך ובעובי השרשרת, בחומר ממנו היא עשויה ובאיכות המנעול המצורף אליה. רצוי להשקיע בשרשרת מפלדה מחוסמת ובמנעול איכותי המוגן מפני הקפאה וניסור שיקשה על ניסיון הפריצה באמצעים מכאניים. החיסרון של מנעולי השרשרת הוא משקלם הרב הסרבול שבנשיאתם על האופנוע בזמן נסיעה. מנעול כבל אינו נחשב הגנה מספיק טובה משום שקל מאוד לחתוך אותו.

מנעול דיסק - מנעול הדיסק קל יותר לניוד ולנשיאה. הוא מתחבר לדיסק הבלימה בגלגל הקדמי ומונע ממנו יכולת תנועה ובכך מונע כל אפשרות לנסיעה עם האופנוע. עלותו נמוכה ועומדת על כ-100 עד 200₪ בממוצע, אך יש לו חיסרון מכיוון שהוא אינו מקבע את האופנוע לעצם נייח כמו עמוד וכאמור, פעמים רבות גנבים מעמיסים את הכלי כמו שהוא על טנדר ומתעסקים עם המנעול במקום בטוח מבחינתם. לכן מומלץ להשתמש בו בשילוב מנעול השרשרת או כפתרון לנעילה זמנית וקצרה של האופנוע.

אזעקות ומנעולים לאופנוע

כיסוי לאופנוע

בניגוד לדעה הרווחת, הכיסוי נועד להגן על האופנוע לא רק מפגעי הסביבה ומזג האוויר אלא גם ממי שעלול לשים עליו עין. הכלל הפשוט אומר שמה שנסתר מהעין לא מושך תשומת לב ולכן מומלץ לכסות את האופנוע כשמחנים ללילה או לזמן ארוך. מחירי הכיסויים לאופנוע תלויים בגודל הכיסוי ואיכות הבד ונעים בין כ-100 ל-400₪.

15% הנחה ברכישת ביטוח מקיף או צד ג' לאופנוע

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
לחנות בראש שקט: אזעקות ומנעולים לאופנועים

גניבות אופנועים וקטנועים בישראל הם מכת מדינה שהופכת את חיי הרוכבים לקשים ומסובכים עוד יותר. כדי להקשות על מלאכתם של גנבים, כדאי להצטייד במנעול ובאזעקה כדי לשמור על האופנוע שלך הכי טוב שאפשר.

המדריך המקוצר: בטיחות וציוד לאופנועים

ההבדל בין רכיבה על אופנוע עם ציוד מתאים כמו מגני ברכיים, כפפות ומעיל לבין רכיבה בלעדיו עלול להיות משמעותי ביותר. מהי החשיבות של ציוד לאופנוענים ואילו אביזרים כדאי לרכוש? קבלו את ההמלצות שלנו

כמה עולה ביטוח לאופנוע?

על בטוח וביטוח: ממה מורכב ביטוח לאופנועים, מהו ביטוח חובה, צד ג' ומקיף וכיצד נקבעים תעריפי הביטוח והפיצויים