דירת המגורים ותכולתה מהוות את עיקר הרכוש במצבת הנכסים של כמעט כל תא משפחתי בישראל, ואכן, אין זה פלא שבעלי בתים רבים דואגים מבעוד מועד לבטח את עצמם עם פוליסת ביטוח דירה מותאמת. ביטוחי דירות מהווים כיום כ-9.5% מכלל הפוליסות אשר משווקות על ידי חברות הביטוח (1.3% מביטוחי הדירות הם פוליסות ביטוח משכנתא). 

מה זה בעצם ביטוח דירה?

ביטוח דירה הוא ביטוח המתחלק למספר מוצרים מרכזיים ומטרתו העיקרית לסייע לבעל הבית במקרים של נזקים למבנה, פריצה, שריפה, מים, צד ג' ועוד. על פי רוב, מדובר בשילוב בין ביטוח מבנה וביטוח תכולה (אשר ניתן לרכוש כל אחד מהם בנפרד, או ביחד במסגרת "ביטוח דירה מקיף"). להלן סקירה קצרה של המוצרים הללו.

ביטוח מבנה

בית, חזק ועוצמתי ככל שיהיה, חשוף אף הוא לאסונות וסכנות - חלקם נדירים במיוחד וחלקם יכולים לפגוע כמעט בכל אחד. ביטוח מבנה הוא פוליסת ביטוח שתפקידה לספק לבעל הנכס (והמתגוררים בו) מעטפת הגנה ביטוחית בשעת הצורך. על פי רוב, ביטוח מבנה לדירה מופעל בסיטואציות כגון פיצוץ בלון גז, שריפה, דליקה, התמוטטות, נזקי טבע (למשל – שיטפון), בעיות צנרת וכדומה. בעת רכישת ביטוח מבנה חשוב לבדוק האם הביטוח חל גם על רעידות אדמה.

ביטוח תכולת דירה

ביטוח תכולה לדירה הוא סוג ביטוח שמעניק הגנה ביטוחית לבעל הנכס בגין נזקים לרכוש ומיטלטלין, למשל, בעקבות גניבה או פגיעת נזקים חיצוניים. זהו ביטוח אשר מאחוריו גם יתרונות פסיכולוגיים, שכן פוליסת ביטוח תכולה עומדת לצדם של בעל הנכס והמתגוררים בו בשעה קשה של פגיעה במרחב האישי והפרטי שלהם. לא אחת, פוליסת ביטוח תכולה כוללת גם ביטוח אחריות כלפי צד ג' (לדוגמה, אדם שביקר במקום והחליק באופן כזה שנגרמו לו נזקי גוף קשים, עלול לתבוע את בעל בית ולדרוש פיצויים) שהרי לכל בעל נכס בישראל קיימת אחריות כלפי הבאים בשעריו.

בענף ביטוחי הדירות, בדומה כמעט לכל תחומי הביטוח, ישנה שורה ארוכה של פוליסות ייעודיות והרחבות אשר ניתן לרכוש. לדוגמה, אם אתם מעסיקים עובדים במשק הבית (מנקה, עוזרת, מטפלת וכו'), תוכלו להוסיף לחבילה גם ביטוח מעבידים. כמו כן, חברות הביטוח משווקות ביטוחים אשר מיועדים לדירות במיקומים ספציפיים (למשל – ביטוח דירה אשר מחירו משתנה בהתאם למיקום הנכס בבית קומות, או ביטוח ייעודי לדירות גן).

מדריך רכישת ביטוח דירה

שירותים נוספים

ביטוחי דירות יכולים לכלול גם שירותים דוגמת כיסוי בגין הוצאות על שירות בעלי מקצוע (כגון נזקי צנרת), כיסוי בעבור שכירות חלופית כאשר הנכס איננו ראוי למגורים, שירותי שמאות מהירים לאומדן נזקים ועוד. 
שימו לב, בעת רכישת ביטוח דירה, יש להכיר גם את החריגים בפוליסה אשר עלולים למנוע כיסוי ביטוחי. לדוגמה, אם מתנהל בבית גם עסק פרטי, פוליסת ביטוח דירה חלה רק על האזורים אשר משמשים למגורים. כמו כן, הפוליסה כוללת גם התייחסות לסיטואציות בהן בעל הבית והמתגוררים עמו אינם נמצאים בדירה למשך תקופה ארוכה, או כאשר המבוטח מפר את תנאי הפוליסה. מכל האמור לעיל, ניתן לסכם ולומר כי בעת רכישת ביטוח דירה, יש לבדוק היטב את הפוליסה ולהכיר את כל הפרמטרים הרלבנטיים אשר מרכיבים אותה לכדי מעטפת ביטוחית כוללת.

ביטוח דירה – מוצר בסיסי ומהותי

לקוחות ישראלים רבים חשים בלבול מסוים כאשר הם עומדים בפני רכישת ביטוח, וקל וחומר כאשר הם מתכננים לבטח את ביתם. לא אחת, רכישת הביטוח לדירה נראית ממש כפרויקט יקר ומאיים - וזהו בדיוק המקום שבו ניתן לנפץ את המיתוס. ביטוח דירה הוא למעשה מוצר זול יחסית אשר הנוסח הבסיסי שלו מפוקח על ידי המפקח על הביטוח, כך שבפועל, חברות הביטוח יכולות לבצע בנוסח הסטנדרטי הזה אך ורק שינויים לטובת המבוטחים. בשורה התחתונה, ביטוח הדירה הוא ביטוח הכרחי בכל בית בישראל.

25% הנחה ויותר ברכישת ביטוח דירה

לקבלת הצעה ללא התחייבות: