על מה נדבר בכתבה? 

כדאי ללמוד כמה שאפשר על המשכנתא שלנו. גם כי הנושא מורכב, וגם כי מדובר ברכישה בסכום משמעותית. הבנק מבטח את עצמו כנגד הכסף שהלווה לכם – אך האם אתם מבוטחים גם?

  • ביטוח משכנתא לדירה מורכב מביטוח מבנה וביטוח חיים. תפקידו להגן על הבנק במקרה של אי-עמידה בהחזר ההלוואה או במקרה של פטירת הלווה
  • ביטוח דירה מורכב מביטוח מבנה וביטוח תכולה. תפקידו להגן על בעל הנכס במקרה של נזקים הנגרמים למבנה או, נכון מאוד, לתכולה
  • רובנו נוטים להמעיט בערך הרכוש שלנו. חישוב מהיר של ערך מוצרי החשמל, חפצי הנוי והרהיטים שלכם יבאר את הבטחון הכלכלי שבביטוח תכולה

היקף המשכנתאות בישראל עמד בשנת 2018 על סכום שיא של 59.5 מיליארד ש"ח שנלקחו ביותר מ-85 אלף הלוואות משכנתא והעלייה בביקוש מביאה לעלייה במחירים. איך להגן על הרכישה המשמעותית בחייכם?

לא מעט ישראלים שרוכשים דירה כיום עושים זאת עם סיוע כספי מהבנק בדמות הלוואת משכנתא, כאשר אחד התנאים המרכזיים לקבלת ההלוואה הנכספת הוא ביטוח משכנתא. רבים טועים לחשוב שביטוח זה הינו שקול מבחינת ההגנות שהוא מציע לביטוח דירה, אך ההבדלים בין השניים רבים וחשוב להכיר זאת.

מהו ביטוח משכנתא לדירה?

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח שניתנת לצורך רכישת דירה למגורים. ההלוואה מכסה את הפער שבין עלות הנכס לבין ההון העצמי שיש ברשות הלווה. כדי להבטיח את החזר ההלוואה כסדרה, הבנק ממשכן לטובתו את הדירה ומשאיר לעצמו את הזכות לממש את המשכון במידה והלווים לא עומדים בתנאי ההסכם. בנקים רבים נוהגים להתנות את מתן ההלוואה ברכישת ביטוח משכנתא על סכום ההלוואה אשר מופעל במידה ונגרם נזק לנכס עצמו, או לחליפין כאשר אחד הלווים נפטר.

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח שניתנת לצורך רכישת דירה למגורים. ההלוואה מכסה את הפער שבין עלות הנכס לבין ההון העצמי שיש ברשות הלווה.

ביטוח המשכנתא כולל למעשה שני מרכיבים ביטוחיים – ביטוח מבנה וביטוח חיים. ביטוח המבנה מגן על הבנק מפני נזקים שפוגעים במבנה הבית ובערכו כמשכון. נזקים כמו הצפה, שריפה, פגעי מזג אוויר, רעידות אדמה, מעשי זדון ועוד. ביטוח החיים למשכנתא לעומת זאת, נועד להבטיח לבנק את החזר יתרת ההלוואה במידה ואחד הלווים נפטר וכפועל יוצא מכך, קיים חשש לאי יכולת פירעון ההלוואה בעתיד.

ביטוח דירה למשכנתא - ביטוח ישיר

מהו ביטוח דירה?

ביטוח דירה נועד על מנת להגן על כל בעל בית בישראל מפגיעה כזו או אחרת בנכס שלו, שעלולה לגרור אותו להוצאות בלתי מבוטלות. ביטוח זה מורכב משני מרכיבים ביטוחיים עיקריים – ביטוח מבנה אשר מגן מפני נזקים למבנה הדירה ולחלקים הצמודים לו (דלתות, חלונות, גג וכו') וביטוח תכולה המגן בפני נזקים לרכוש הקיים בתוכה.

ההבדלים בין ביטוח משכנתא לביטוח דירה

על אף החפיפה המבלבלת במרכיב המבנה בביטוח דירה ובביטוח משכנתא, לא ניתן להתייחס אל ביטוח משכנתא כאל ביטוח דירה, שהרי קיימים לא מעט הבדלים בין השניים:

  • מטרת הביטוח

ביטוח המשכנתא הוא ביטוח שבאפשרות הבנק לדרוש מאתנו לרכוש במעמד לקיחת המשכנתא מולו ומכאן גם מטרתו העיקרית – הגנה על הבנק כנותן ההלוואה ממקרים בהם הנכס או הלווים שלו יפגעו. לעומתו ביטוח הדירה הוא וולונטרי לגמרי וכל בעל דירה יכול לרכוש אותו על מנת להגן על הנכס שלו ממקרי נזק למבנה או לתכולה שלו.

  • מרכיבי הביטוח

בעוד שביטוח המשכנתא מורכב מביטוח מבנה וביטוח חיים של הלווה – ביטוח דירה מורכב מביטוח מבנה וביטוח תכולה המגן גם על הרכוש של בעל הדירה.

  • סכום הביטוח ותקופתו

ביטוח המשכנתא מגן אך ורק מפני נזקים בסדר גודל הקטן או שווה לסכום ההלוואה שנלקחה ותקף אך ורק בתקופת המשכנתא, בעוד ביטוח דירה מגן על בעל הדירה בפני כל נזק בנכס ואינו מוגבל בזמן.

אם כן, גם אם קיים בידיכם ביטוח משכנתא כתנאי ללקיחת הלוואת המשכנתא מהבנק, מומלץ לבחון אפשרות להשלמת ביטוח חיים באופן מלא, כדי שלא להגיע לחסר במידה וקורה משהו למבוטח, כמו גם ביטוח על התכולה על מנת שהנכס שלכם יהיה מכוסה במלואו.

למה חשוב לעשות גם ביטוח תכולה

הידעתם: אנשים נוטים להמעיט בערך הרכוש שהם מחזיקים בדירתם. נסו לפתוח קובץ אקסל ולערוך רשימה של כלל החפצים בבית – ממכשירי חשמל כמו מקרר, מזגנים, טלוויזיה, מחשב ומכונת כביסה, ריהוט כמו ספות, ארונות, מנורות ושטיחים ועד פרטי נוי כמו תמונות, אגרטלים וכו'. מבטיחים שתופתעו לגלות לאיזה סכום מצטבר אתם מגיעים. אגב, חלק מחברות הביטוח אף מתפעלות באתרי האינטרנט שלהן כלים נוחים לטובת חישוב זה כמו סיור וירטואלי לחישוב תכולת הבית.

ביטוח תכולה מעניק הגנה רחבה ומגוונת לבעל הנכס מפני גניבות ופריצות, אש, התפוצצות או התלקחות, שטפון או הצפה, רעידות אדמה, פגעי מזג אוויר כמו מכות ברק, ברד, סערות ועוד. למרות שביטוח התכולה הסטנדרטי אינו מכסה דברי ערך ספציפיים כמו יהלומים, ניירות ערך, כלי נשק, זהב גולמי וכדומה, שמומלץ שלא להחזיק כלל בין כותלי הבית, חלק מהחברות מבטחות גם אותם כתוספת והרחבה לפוליסה הבסיסית.

תוספות והרחבות לביטוח דירה בהתאמה לצרכים שלנו

אם כבר בתוספות עסקינן, לביטוח הדירה יש יתרון גדול נוסף המגולם בתוספות ובהרחבות שהוא מאפשר לנו. בראש ובראשונה בכך שהוא כולל גם ביטוח צד ג' לדירה, המגן בפני נזקים שנגרמו בתחומי הדירה שלנו לצד ג' בשל אירוע תאונתי, או נזק לרכוש של צד שלישי בתחומי הדירה. כיסויים והרחבות נוספות שניתן למנות הוא כיסוי לנזקי רעידות אדמה, כיסוי "כל הסיכונים" לרכוש אותו אנחנו מניידים גם מחוץ לדירה ועוד.

עד 50% הנחה ברכישת ביטוח דירה מבנה ותכולה

על המשמר: רכישת ביטוח דירה באינטרנט

בעולם שבו יותר ויותר מוצרים נרכשים און-ליין, ענף הביטוח שנתפס בעיני רבים כשמרני לא נשאר מאחור

מפגשים מהסוג השלישי: ביטוח דירה צד ג'

כאשר בתחומי הבית שלנו מתקיימת פגיעה בגורם שלישי – רק ביטוח צד ג' לדירה יספק לנו הגנה

שומר הסף: ביטוח רכוש לדירה

הדירה היא לרוב הנכס היקר ביותר שבבעלותנו ומרבית הרכוש שלנו שמור בתוכה לכן חשוב להגן עליה כראוי

הבנק מוגן, אתם פחות: ביטוח דירה למשכנתא

מה זה בדיוק ביטוח דירה למשכנתא? מה ההבדלים בין הביטוח הזה לביטוח דירה? המומחים של ביטוח ישיר עושים לכם סדר

לא יקר כמו שחושבים: השוואת ביטוח דירה

לימדו כיצד ניתן להוזיל בעלויות ביטוח הדירה! בביטוח ישיר תקבלו את הצעת המחיר המשתלמת ביותר עבור ביטוח הדירה.

מדריך להטענת סוללת הקורקינט והאופניים

הטענת קורקינטים ואופניים חשמליים בבית עלולה לגרום לשריפה ולכן הכנו מדריך קצר ומדויק להטענה חכמה