על מה נדבר בכתבה? 

קושי במבחנים ובהתארגנות או בשלות רגשית נמוכה הן רק חלק מהסיבות המביאות ילדים לעבור אבחונים פסיכודידקטיים בעלות שיכולה להגיע גם לכמה אלפי שקלים. משרד החינוך אינו אוסף נתונים על כמות הילדים העוברים אבחונים אלה, המכונים גם בשם אבחון הפרעות קשב וריכוז או אבחון לקויות למידה, אך הערכות המתבססות על כמות הילדים הזוכים להקלות במבחנים מדברות על אלפי אבחונים מדי שנה.

בין אם הופניתם לאבחון על ידי הצוות החינוכי שמכיר את הילד או שאתם מעוניינים לערוך אבחון כזה כדי לבדוק חששות שיש לכם לגבי מצב הילד והגישה החינוכית והטיפולית שיוכלו לסייע לו להתפתח בצורה מיטבית, חשוב להבין בדיוק מה כולל האבחון ומה הוא יכול לאבחן, מי רשאי לבצע אבחון כזה ומהם השירותים שיכולים לסייע לכם כחלק מביטוח הבריאות הפרטי שלכם?

מהם אבחונים פסיכודידקטיים ומה הם בוחנים?

אבחוני קשב וריכוז ולקויות למידה בודקים את יכולות הלמידה של הילד, יכולת הארגון והסדר, ניהול זמן, אופן השימוש בכלי כתיבה וכן את האינטליגנציה והיכולות הקוגניטיביות של הילד הבאות לידי ביטוי בקריאה, כתיבה, הבנת הנשמע, שימוש בשפה, יכולות חישוב ושליפה מהזיכרון. בנוסף בודק האבחון גם את היכולות הרגשיות והיבטים אישיותיים הבאים לידי ביטוי ביחסים בין אישיים וחברתיים, ובהתנהגות הילד באופן כללי. אבחון פסיכודידקטי יכול לסייע לאתר חוזקות וחולשות של הילד שיוכלו לסייע באיתור המטפלים והכלים שיסייעו לשפר את תהליכי הלמידה שלו.

כיצד מתבצע תהליך האבחון להפרעות קשב ולקויות למידה?

אבחון אורך כמה שעות, הפרוסות על פני 3-5 פגישות. הוא מתחיל בדרך כלל בשיחה עם הורי הילד כדי להבין את הרקע לבעיה שהובילה לאבחון או את סיבת הצורך באבחון, היסטוריה התפתחותית של הילד ומאפיינים רלוונטיים של התנהגות הילד כפי שחווים אותם ההורים.

לאחר מכן, בהתאם לגיל הילד, נפגש המאבחן עם הילד ומקיים עמו סדרת מבחנים, בכתב או בעל פה שנבדקו ואושרו מחקרית שהם יכולים להצביע על כיווני טיפול אפשריים. משך המבחנים תלוי ביכולות הילד ובגילו ולעתים קשה לצפות מראש כמה זמן יארכו במדויק.

בסופו של תהליך האבחון מתקיימת פגישת סיכום בנוכחות ההורים ולעתים גם בנוכחות הילד אם הוא בגיל בוגר, בה מוסברות תוצאות האבחון ומוגש להורים דוח מסכם המפרט ומסביר את הממצאים שעלו באבחון ומשמעויותיהם.

מדריך לאבחונים פסיכודידקטיים – ביטוח ישיר

אבחוני קשב וריכוז ולקויות למידה בודקים את יכולות הלמידה של הילד, יכולת הארגון והסדר, ניהול זמן, אופן השימוש בכלי כתיבה וכן את האינטליגנציה והיכולות הקוגניטיביות של הילד

מהן הסיבות לערוך אבחון פסיכודידקטי לילד ומי יכול לבצע את האבחון?

בין הסיבות לערוך אבחון ניתן למנות:

  • איתור ואבחון לקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז
  • קשיים חברתיים, רגשיים והתנהגותיים שונים
  • הישגים נמוכים מהפוטנציאל של הילד כפי שהוא נחזה על ידי ההורים והצוות החינוכי
  • קשיים הנובעים מיכולות קוגניטיביות גבוהות ומחוננות, לעתים בשילוב עם קשיים ולקויות נוספים.

במקרים רבים האבחון נדרש על ידי משרד החינוך או בית הספר או הגן שבו לומד הילד על מנת להתאים עבורו את הטיפול במסגרת שעות הלימוד. טיפול כזה יכול להינתן כחלק מסל השילוב או על מנת להפנותו לחינוך המיוחד, או כדי שהצוות החינוכי, וכל מטפל אחר בילד, יוכלו לתת לו מענה טוב יותר לצרכיו. האבחון יכול לסייע לאתר את מקור הקושי ולכוון את המשך הטיפול כדי לחזק את הילד ולצמצם את הקושי. בכיתות הגבוהות אבחון מאפשר השגת הקלות בבחינות. את האבחון יכול לבצע פסיכולוג חינוכי, או צוות של פסיכולוג ומאבחן המוסמך לכך.

האם  אבחוני הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה כלולים בכיסוי של ביטוח הבריאות הפרטי?

האבחון מסמן את תחילתו של מסלול ארוך של טיפולים והתאמות נדרשות שיוכלו להקל על הילד שלכם לאורך שנותיו בבית הספר ובהמשך החיים. ביטוח הבריאות הפרטי מציע מגוון רחב של אבחונים וטיפולים משלימים לילדים.

במסגרת הכיסוי לשירותים אמבולטוריים (שאינם מצריכים אשפוז) לילדים, ביטוח הבריאות של ביטוח ישיר מציע את הכיסוי הרחב ביותר לאבחוני קשב וריכוז ולקויות למידה כגון – אבחון פסיכודידקטי/ אבחון דידקטי/ MOXO/ BRC/TOVA . השירות ניתן באמצעות מכוני אבחון מהשורה הראשונה בפריסה ארצית בהסדר או באופן פרטי.

ומה עם הטיפול שלאחר האבחון?

מלבד האבחון עצמו, ביטוח הבריאות יסייע לכם גם בהמשך הטיפול בילד בהתאם לתוצאות האבחון. הביטוח מכסה סוגים רבים של טיפולים רגשיים כמו רכיבה טיפולית, טיפול באומנות או שחייה טיפולית. הוראה מתקנת, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק, ואפילו כולל טיפול פסיכולוגי אצל מטפלים מוסמכים.

עם ביטוח הבריאות של ביטוח ישיר תוכלו לקבל סדרת טיפולים המותאמת לצורך של הילד שלכם אצל מיטב המטפלים שיעמדו לרשותכם ברחבי הארץ. בביטוח ישיר הזכאות שלכם לטיפולים מתחדשת מדי שנה כדי שתוכלו להעניק לילד את הטיפול הנחוץ למשך כמה זמן שהוא זקוק לו ובמינימום  עלויות.

אם הילד מתקשה בבית הספר או בגן באופן מתמשך, חבל לחכות ולתת לילד לסבול. התייעצו עם הצוות החינוכי ופנו לקבלת אבחון פסיכודידקטי שיוכל לסייע לכם לעמוד על שורש הבעיה ולאתר את הטיפול הכי מתאים לילד שלכם. ביטוח הבריאות של ביטוח ישיר יעזור לכם להתגבר על העלות הכספית הגבוהה של האבחון וטיפול ההמשך ולתת לילד שלכם את העזרה שתקפיץ אותו קדימה.

סכום כסף מיידי כדי שתוכלו להתמקד בבריאות שלכם

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

מתכוננים לבאות: הכנה ללידה ומה היא כוללת - ביטוח ישיר
מתכוננים לבאות: הכנה ללידה ומה היא כוללת

לצד ההתרגשות הגדולה מהלידה המתקרבת חשוב לוודא שאתם מבצעים את הבדיקות וההכנות המתאימות

מה זה ביטוח בריאות פרטי ומדוע הוא חשוב כל כך? - ביטוח ישיר
מה זה ביטוח בריאות פרטי ומדוע הוא חשוב כל כך?

הכול על ביטוח בריאות פרטי וההבדלים בינו לבין השב״ן בקופות החולים

חשוב להשוות: איך להשתמש במחשבון ביטוח בריאות - ביטוח ישיר
חשוב להשוות: איך להשתמש במחשבון ביטוח בריאות

לצד קלות השימוש במחשבון ביטוח הבריאות, חשוב להכיר את מגבלותיו ולהבין כיצד ניתן להשתמש בו

באנו להרים רגליים: הכל על רפלקסולוגיה בהריון - ביטוח ישיר
באנו להרים רגליים: הכל על רפלקסולוגיה בהריון

הביטוח הפרטי מקנה לך סל הריון מורחב הכולל כיסוי לטיפולי רפואה משלימה מגוונים לבחירתך