על מה נדבר בכתבה? 

אם הייתם הופכים להורים לפני שלושים שנה, כנראה שהייתם לחוצים יותר לקרוא את הכתבה הזאת. הסיבה היא שבעבר הורים השתמשו בחיתולים כדי לטפל ביציאות של ילדיהם, רק שאז היה מדובר בחיתולים רב פעמיים - כן כן, חיתולים שיש לרוקן, לנקות היטב, לייבש ואז להכין לשימוש חוזר, שוב, ושוב ושוב. באותם ימים, לתלוש בקלילות את החיתול, להשליך לפח הקרוב ומיד לשים במקומו אחד חדש, היה רק בגדר פנטזיה של הורים עייפים רבים. כולם רק חיכו לרגע שבו יורש העצר ייגמל מהחיתולים, כדי שאיכות החיים שלהם תשתפר פלאים. לפחות עד הילד הבא. 

לכל פעוט יש את הקצב שלו. זה נכון גם לגבי גמילה מחיתולים

בעידן החיתולים החד-פעמיים שמצליחים לספוג המון נוזלים ועוד מגיעים עם ציור של דמות מצוירת אהובה, היום שבו הקטנים נגמלים הוא כבר לא יום חג כזה גדול. מצד שני, אין הורה שלא ישמח לוותר על ההוצאה הכספית, לחסוך לעצמו את מאבק הגמילה מחיתולים ואת החרדה שהילד יגיע לגן לא גמול לחלוטין.

בכל מקרה, גם ההורים של הדור הקודם וגם ההורים של היום מוצאים את עצמם בשלב מסוים מתחבטים באותה השאלה: איך יודעים שאפשר להתחיל גמילה מחיתולים? ואיך עוברים את זה בשלום וביובש?

גמילה מחיתולים: עשו ואל תעשו

כמו בסוגיות רבות הקשורות להתפתחות, מוכנות וגידול ילדים, צריך לומר שלכל פעוט יש את הקצב שלו. זה נכון גם לגבי גמילה מחיתולים. בגדול, מקובל שתהליך הגמילה מחיתולים אצל ילדים מתחיל סביב גיל שנתיים, אם כי יש ילדים המוכנים בגיל צעיר יותר, ויש כאלו שאת יום ההולדת של גיל שנתיים עדיין יחגגו עם חיתול. מה שכן, פעמים רבות המעבר לגן חדש מהווה עבור ההורים איזשהו תאריך יעד שלפניו יש להשלים את תהליך הגמילה.

כיום, לא נדיר לפגוש הורים וילדים בעיצומו של התהליך במהלך החופש הגדול למשל. בנוסף, גם העובדה שבקיץ הילדים לא מכוסים בשכבות ביגוד שצריך לקלף בכל פעם שהם מכריזים על פיפי שמתקרב, בוודאי מקלה על התהליך.

איך להתחיל גמילה מחיתולים - ביטוח ישיר

מה לוודא לפני שמתחילים גמילה מחיתולים?

  • שאפשר להסביר להם את הרעיון:

חלק גדול מהתהליך כרוך בהסברים מהצד שלכם, הקשבה והפנמה מהצד שלהם, כמו גם יכולת קוגנטיבית לבטא את עצמם בתוך כל תהליך הגמילה הזה. במילים אחרות, תצטרכו לוודא שהילד בשל למהלך, מתעניין בו, סקרן לגביו, ומתבטא אקטיבית לגבי השימוש בסיר או בישבנון, תוהה בקול לגבי בני משפחה אחרים הנכנסים לשירותים להתפנות, מכריז כשיש לו פיפי או קקי ובאופן כללי מבין הוראות פשוטות ומסוגל להגיב להן. הורים רבים כוללים בתהליך גם הקראה של ספרים ייעודים לגמילה מחיתולים, אבל חשוב לוודא כמובן שהקטנים מבינים רעיונית במה מדובר. 

  • שהרעיון לא מלחיץ אותם: איך מעודדים גמילה מחיתולים כשהילד לא רוצה?

ילדים רבים, בוודאי בתחילת התהליך, מביעים התנגדות תקיפה לכל הסיפור. אז נשאלת השאלה – איך מעודדים גמילה מחיתולים כשהילד לא רוצה? לפעמים עצם האזכור של הסיר או הישבנון יספיק כדי שיגיבו באופן שלילי, עד כדי בכי. זה אומר שתצטרכו לעקוב בזהירות אחרי התגובות של הקטנים, ואפילו לגרום להם להרגיש שהם שותפים לתהליך. למשל, לבקש מהם שיעזרו לכם בבחירת הסיר, או ברכישה של מלאי התחתונים הראשון שלהם. בנוסף, ילדים רבים חווים קושי מסוים "להיפרד" מהחבילה הקטנה והריחנית שהרגע יצאה מהם. זאת אחת הסיבות שבתחילת תהליך הגמילה הורים רבים נוקטים בשיטה של לגשת לשירותים עם הילד והחיתול המלא, ולהראות לו איך "התוצרת" נשלחת לתוך האסלה עצמה.

  • שהם מבינים את כללי המשחק

תהליך ממוצע של גמילה מחיתולים אורך מספר שבועות, אבל לא תמיד דרך ההתקדמות ישרה כמו סרגל. יהיו עליות ומורדות, יהיו פספוסים וטעויות, תצטרכו לקחת אוויר ולדבר גם עם עצמכם בתדירות גבוהה יותר מבדרך כלל. בהקשר הזה יעזור מאוד אם תחמיאו ותעשו עניין גדול מההצלחות שהקטנים יפגינו לאורך הדרך, וכמובן תתמכו ותחזקו כשעניינים ילכו פחות חלק. העקביות שלכם בעניין הזה תעזור לילדים להבין את דפוס ההתנהגות החדש בכל מה שקשור לקקי/פיפי, ותסייע לכולם לעבור את התקופה הזאת עם מינימום מתחים. 

  • שגם הסביבה של הילד מוכנה לגמילה מהחיתול

שתפו גננות, מטפלות סבא וסבתא או כל דמות אחרת בחייו של הפעוט, כדי להעניק לו את התחושה שכולם מגויסים לעניין. המסר האחיד שמגיע מכולם, ביחד עם השמירה על ההרגלים לאורך התהליך, יעלו את הסיכוי להצלחה. כמובן שחשוב להבהיר לכל הסובבים שאין לגעור או להעניש במקרה של פספוסים, ולקחת בחשבון שיש פה גם עניין של טיימינג. אח קטן שמגיע פתאום וממלא בעצמו חיתולים באופן תדיר יכול לגרום לבלבול מסוים ורגרסיה, כמו גם שינויי מסגרת שמגיעים תוך כדי תהליך הגמילה.

  • שהקטנצ'יק מסתדר עם זה פיזית

סביב גיל שנתיים כבר לא אמורה להיות לילדים בעיה פיזית לשלוט בסוגרים שלהם, אבל כמו כל עניין חדש, זה עדיין עלול להיות מוזר להם קצת. לכן כדאי לבדוק לאורך התהליך האם הילד מסוגל לשמור על חיתול נקי למשך שעתיים למשל, או עירני מספיק לתחושה ההיא בבטן שהגיע הזמן להתפנות, ושעצם השחרור כשהוא על הישבנון או מעל הסיר הולך לו בקלות יחסית. קחו בחשבון שכל סיבוב ישיבה כזה יכול לקחת כמה דקות, שיהיו המון אזעקות שווא, ושימו לב שהדבר לא גורם חלילה לעצירות אצל הילד. בנוסף, מאוד ייתכן שתהליך הגמילה מהחיתול בשעות היום יעבוד נהדר, אבל עבור גמילה מחיתולים בלילה עדיין תצטרכו גיבוי של חיתול. מה שכן, שבוע שלם שבו הקטנצ'יק יתעורר בבוקר עם חיתול יבש, יכול להוות עבורכם אינדיקציה טובה שאפשר גם בלילה להסתפק בתחתונים. 
 

ביטוח בריאות למשפחה עושים רק בביטוח ישיר

לקבלת הצעה השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

מתכוננים לבאות: הכנה ללידה ומה היא כוללת - ביטוח ישיר
מתכוננים לבאות: הכנה ללידה ומה היא כוללת

לצד ההתרגשות הגדולה מהלידה המתקרבת חשוב לוודא שאתם מבצעים את הבדיקות וההכנות המתאימות

מה זה ביטוח בריאות פרטי ומדוע הוא חשוב כל כך? - ביטוח ישיר
מה זה ביטוח בריאות פרטי ומדוע הוא חשוב כל כך?

הכול על ביטוח בריאות פרטי וההבדלים בינו לבין השב״ן בקופות החולים

חשוב להשוות: איך להשתמש במחשבון ביטוח בריאות - ביטוח ישיר
חשוב להשוות: איך להשתמש במחשבון ביטוח בריאות

לצד קלות השימוש במחשבון ביטוח הבריאות, חשוב להכיר את מגבלותיו ולהבין כיצד ניתן להשתמש בו

באנו להרים רגליים: הכל על רפלקסולוגיה בהריון - ביטוח ישיר
באנו להרים רגליים: הכל על רפלקסולוגיה בהריון

הביטוח הפרטי מקנה לך סל הריון מורחב הכולל כיסוי לטיפולי רפואה משלימה מגוונים לבחירתך