חוקי התעבורה החלים על נהגים צעירים הם רבים וחשוב להתמצא בהם היטב כדי לא לבצע אף עבירה: מיהו נהג צעיר? מי נחשב נהג מלווה ומה קורה יום אחרי קבלת הרישיון? בדקנו

נהגים צעירים מעורבים בתאונות פי 2 מנהגים מנוסים, לכן ביטוח נהג חדש יקר והחקיקה בעניינם גוברת כדי לייצר סביבה בטוחה ומפוקחת עבורם. נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים ינהג עם מלווה 6 חודשים. נהג שטרם מלאו לו 21 שנים יכול בתקופת הליווי להסיע ברכב 2 נוסעים בלבד. על נהג מלווה להיות בן 24 ומעלה עם ותק נהיגה של 5 שנים לפחות, או נהג מעל גיל 30 המחזיק ברישיון נהיגה 3 שנים לפחות – ויש חריגים.

על נהג מלווה להיות בן 24 ומעלה עם ותק נהיגה של 5 שנים לפחות, או נהג מעל גיל 30 המחזיק ברישיון נהיגה 3 שנים לפחות

ככל שזה נוגע לנהיגה, הבינו המחוקקים היושבים בישראל שאין חכם כבעל ניסיון ואין זהיר כבעל קילומטראז׳. כך נקבעה לנהגים חדשים תקופת ליווי בת 3 חודשים במסגרתה עליהם לנהוג כשלצידם מלווה ביום ובלילה, ו-3 חודשים נוספים כשלצידם מלווה בשעות הלילה בלבד. הרי בדיוק כמו מיומנויות וכישורים אחרים שאנחנו לומדים ורוכשים במהלך החיים, גם במקרה של נהיגה יש חשיבות מכרעת לתרגול וליישום בפועל של מה שלמדנו, עד שהידע התיאורטי יהפוך לטבע שני.

נהגים צעירים: המספרים שמאחורי המחירים

מנתונים שפרסמה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד) בדו"ח המסקר ומסכם את נתוני תאונות הדרכים בעשור האחרון בישראל, עולה כי מעורבותם של נהגים צעירים בתאונות דרכים גבוהה באופן משמעותי לעומת נהגים בוגרים: "נהגים המחזיקים ברישיון בין שנה לשנתיים מעורבים בתאונות חמורות פי 2 מנהגים ותיקים יותר, ונהגים עד גיל 24 מעורבים בתאונות פי 1.7 מנהגים בגיל 25 ומעלה", לשון הדו"ח.

בנוסף עולה מדו"ח של עמותת אור ירוק, הפועלת למען המאבק בתאונות הדרכים בישראל, כי למרות שנהגים צעירים מהווים רק כ-15% מאוכלוסיית הנהגים בישראל, הם מעורבים ביותר מ-20% מתאונות הדרכים ובכ-21% מהתאונות הקטלניות בישראל (תאונות אשר מסתיימות במוות או בחבלה של ממש).

במילים פשוטות, הן מנתוני דו"ח עמותת אור ירוק, והן על בסיס פרשנות הוראות החוק, ניתן בהחלט להבין כי המונח נהג צעיר טומן בחובו השלכות מסוימות, בין היתר במחיר הביטוח. אז  גם כשקונים ביטוח רכב לנהג צעיר כדאי לערוך השוואה ולוודא שהביטוח מכיל את הכיסויים הדרושים.

כפי שניתן לראות, נהגים צעירים הם חלק מקבוצת סיכון  עם פוטנציאל תביעות גבוה יותר, לכן הגדרת נהג צעיר משפיעה על מחיר ביטוח הרכב. כך יכולות החברות המבטחות לוודא כי יש ביכולתן לעמוד בתשלומי תביעות להם וללקחותיהן האחרים, במידת הצורך.

מיהו נהג צעיר?

על פי ההגדרות המקובלות בישראל ובעולם נהג צעיר הוא נהג בגילאי 17-24. מבחינת החוק ההגבלה המרכזית על נהגים צעירים באה לידי ביטוי בהיותם נהגים חדשים. דהיינו, כאשר מדובר בנהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים יהיה עליו לנהוג עם מלווה במשך ששת החודשים הראשונים שלאחר הוצאת הרישיון. שלושת החודשים הראשונים הינם בליווי מלא, ובשלושת החודשים שלאחר מכן מדובר בליווי בשעות הלילה בלבד.

כמו כן החוק מטיל מגבלות על נהגים צעירים במיוחד, שטרם מלאו להם 21 שנים. עליהם מוטלות הגבלות נוספות הנוגעות לכמות הנוסעים המותרת על פי החוק, ומותר להם להסיע ברכב עד שני נוסעים בלבד.

ביטוח לנהג צעיר - ביטוח ישיר

מי יכול להיחשב מלווה?

ניתן לראות את משמעות גילו של הנהג הצעיר מבחינת החוק גם כאשר אנו בוחנים מי יכול להיות מלווה לנהג צעיר חדש. מדובר אך ורק בנהגים בני 24 ומעלה בעלי ותק נהיגה של חמש שנים לפחות – או נהגים מעל גיל 30 המחזיקים ברישיון נהיגה שלוש שנים לפחות. כלומר, החוק רואה קו ישיר בין ניסיון בנהיגה לבין יכולות על הכביש.

חשוב להדגיש כי ישנם מספר חריגים לתקופת הליווי. לדוגמא, במידה ובמהלך תקופת הליווי מלאו לנהג 24 שנים, הוא זכאי לקבל רישיון נהיגה גם בטרם חלפה חצי שנה. כמו כן, אם הנהג הצעיר והחדש איננו יכול להיעזר במלווה מטעמו, ייתכן והוא יהיה זכאי לליווי של מורה לנהיגה במימון אוצר המדינה. במקרים אלה, מוטל על המבקש להוכיח כי חל עליו אחד מהתנאים הבאים:

  • זכאי למזונות מביטוח לאומי (כפוף להצגת אישור זכאות).
  • חייל בודד בצה"ל (בעל תעודה תקפה של חייל בודד).
  • זכאי להבטחת הכנסה מביטוח לאומי (כפוף להצגת אישור תקף).

מה קורה לאחר הוצאת רישיון הנהיגה

אם אתם מתחת לגיל 24, משרד התחבורה ינפיק לכם היתר נהיגה למשך שישה חודשים. בהיתר זה, אשר ניתן לקבלו גם ברוסית או בערבית, תקבלו את מלוא ההסברים בנוגע למגבלות החלות עליכם כנהגים צעירים וחדשים. לדוגמא, מי יכול להיות מלווה לנהג צעיר, כמה זמן נמשכת תקופת הליווי וכיצד מתבצעת בה חלוקת השעות, מידע בנוגע לקבלת היתר נהיגה נוסף, הגבלות ספציפיות על נהגים צעירים מתחת לגיל 21, פרטים בנוגע לפטור מתוכנית ליווי לגבי נהג צבאי ועוד.

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב

הכירו את ארגון ידידים: אנשים טובים באמצע הדרך
הכירו את ארגון ידידים: אנשים טובים באמצע הדרך

ביטוח ישיר שמחה להפנות לכם זרקור על הפעילות החשובה של ארגון ידידים שחרט על דגלו לספק סיוע ראשוני שאינו רפואי בדרכים

מה זה ביטוח לפי קילומטר ואיזה אופציות דומות יש?

מה זה ביטוח לפי קילומטר? למי זה מתאים ואיזה פתרונות שונים מציעות היום חברות ביטוח הרכב? כתבה חשובה מהמומחים של ביטוח ישיר

תתקדמו: ביטוח רכב דרך האינטרנט

ביטוח רכב הוא המוצר הביטוחי הנמכר בישראל ולא בכדי. כל בעל רכב במדינה מחויב ברכישת ביטוח חובה לפי חוק.

השוואת מחירי ביטוח רכב: טיפים לחסכון

ענף ביטוחי הרכב נחשב לאחד הענפים התחרותיים ביותר בשוק המקומי ולכן חשוב לבצע השוואת מחירי ביטוח רכב על מנת למצוא את ההצעה המשתלמת ביותר

ההגנה הטובה ביותר: ביטוח רכב נגד גניבה

לדעת יותר על ביטוח רכב נגד גניבות אשר נעשה במסגרת ביטוח מקיף לרכב ויכול לחסוך לכם המון עוגמת נפש.

העולם שייך לצעירים: ביטוח רכב מגיל 21

כל הדברים שאתם צריכים לדעת כדי לרכוש ביטוח נהג צעיר מגיל 21.