כשהגיע יוסי בר-ציון בבוקר יום ראשון לפני כחצי שנה לחנות כלי הבניין שלו בבת ים – חשכו עיניו. לא מדובר כאן במטאפורה, אלא בחושך אמיתי, במהלך אותו סוף השבוע פרצה שריפה בחנות, שהתכסתה בפיח שחור וסמיך.

"שנים של עבודה וים של כסף פשוט ירדו לטמיון", סיפר בר-ציון על העסק שהקים ובנה בעשר אצבעות. "כשראיתי את החנות באותו בוקר התמוטטתי, לא ידעתי איך אני עובר את השעה הקרובה, ובטח שלא איך לספר לאשתי ולילדים. חשבתי שזהו, נגמרו לנו החיים".

לא ידעתי איך אני עובר את השעה הקרובה, ובטח שלא איך לספר לאשתי ולילדים. חשבתי שזהו, נגמרו לנו החיים

היום, כשהוא עומד מאחורי הדלפק עם החיוך הרחב והמוכר שחזר לפניו, מספר בר-ציון בשוויון נפש על הקצר החשמלי שגרם לשריפה. "העסק שלי אומנם הלך כמעט טוטאל לוס", הוא אומר, "אבל היה מזל גדול שהנזק קרה רק כאן והאש לא התפשטה גם לחניות ולבתים השכנים. בסופו של דבר מדובר בסך הכול ברכוש. לקח לי חודש וחצי לשפץ כאן ולהחזיר את הכול לקדמותו, אבל צריך להודות לאלוהים שאף אחד לא נפצע ושלא היו אבדות בנפש, חס וחלילה".

היום, כשהוא עומד מאחורי הדלפק עם החיוך הרחב והמוכר שחזר לפניו, מספר בר-ציון בשוויון נפש על הקצר החשמלי שגרם לשריפה

החיוך שחזר לעסק הקטן

הביטוח שעשה למבנה החנות וכן לכל הסחורה מבעוד מועד הוא שהחזיר את החיוך לפניו של בר-ציון. הוא קיבל פיצוי כספי מלא על הנזק שנגרם לו, וכך הצליח גם לספוג את עלויות השיפוץ והסחורה שאבדה וגם לעמוד בחזרה על רגליו ולחזור לעבודה. 

"לא אשקר לך", הוא משחזר את הימים הראשונים שאחרי השריפה, "בהתחלה חשבתי שאני גמור, אבל כשיש לך משפחה וילדים אתה לא יכול להרשות לעצמך ליפול. פניתי לביטוח וביררתי מה אפשר לעשות, ולשמחתי הרבה הם נתנו לי גב וקיבלתי את כל מה שהייתי צריך כדי לעמוד בחזרה על הרגליים ולחזור לעצמי". 

"אני מברך את היום שבו החלטתי לבטח את כל העסק באופן מקיף", הוא מוסיף ומסביר, "כל עצמאי שיש לו עסק קטן, כמוני, חייב להגן על עצמו ולהיות מוכן למציאות. אף אחד יכול לדעת מה יקרה מחר. יאללה, קדחתי לך חור בראש ויש לי כאן מקדחות אמיתיות, בוא תראה...".

הביטוח שעשה למבנה החנות וכן לכל הסחורה מבעוד מועד הוא שהחזיר את החיוך לפניו של בר-ציון.

סיפורים גדולים על ביטוח לעסקים קטנים

הענן שהציל את העסק של אודי

סיפור דומה לזה של בר-ציון קרה גם לאודי שני, מנהל משרד פרסום קטן שגילה בוקר אחד שקריסת הגג בבניין שבו נמצא משרדו גרמה לאובדן כל המסמכים ומחיקת המידע שנשמר על המחשבים בשלוש השנים שחלפו מאז שפתח את המשרד. 

"הצלחתי לחלץ את המחשב מהמשרד, אבל כשהדלקתי אותו פשוט לא האמנתי", הוא מספר, "כל התיקיות עם המידע שלי וכמובן שכל המידע על הלקוחות, פשוט נמחקו. קבצים עם מידע עסקי, כל הניהול הכספי של העסק, חוזים, הכול... בהתחלה חשבתי שמישהו עושה לי מתקפת סייבר, אולי חמאס או האיראנים, אבל אחרי בירור קצר הסתבר שגם לרבים מהשכנים שלנו קרה בדיוק אותו דבר".

אחרי שהתקשר לעשרות הלקוחות שצבר במשך השנים עקב בצד אגודל והודיע להם על רוע הגזירה, נזכר שני שלכל המידע שהיה על המחשבים יש גיבוי בענן, ונשם לרווחה. "שמעתי לעצת הביטוח ועשיתי גיבוי בענן, אחרי שקראתי מחקר שדיבר על כך שבפיגוע שעשו אל-קעידה במגדלי התאומים, 90 אחוזים מהעסקים שאיבדו את המידע העסקי שלהם לא שרדו. להבדיל אלף אלפי הבדלות כמובן, מה שקרה לי מבחינת הנזק הוא דבר דומה, כי גם אני איבדתי את כל המידע הפיזי שהיה לי. אם לא הייתי מגבה הכל, כנראה שהייתי צריך לקבץ נדבות ברחוב אחרי תביעות הרשלנות שמן הסתם הייתי מקבל".

"כבעל עסק עצמאי", מסכם שני בחיוך, "אפשר לומר שאתה נשוי לעסק שלך, וככה גם צריך להתייחס אליו – כמו למשפחה. הרי אתה עושה ביטוח חיים לך, לאישה ולילדים על כל צרה שלא תבוא, ומבטח את הרכב כי אולי חס וחלילה תקרה תאונה, אותו דבר בדיוק צריך לעשות עם העסק שלך. הרי אנחנו לא שוכחים לרגע את החיים עצמם, לא ככה?".

ביטוח החיים המשתלם - עכשיו משתלם יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
סיפורים גדולים על ביטוח לעסקים קטנים

בעלי עסקים מספרים על חשיבות הביטוח שהציל את העסק שלהם מקריסה טוטאלית. סיפורים גדולים על חשיבות הביטוח לעסקים קטנים

הכול על ביטוח עסק: הגנה מנזקים, חבות מעבידים ועוד

אילו ביטוחים עסק צריך כדי להגן על עצמו מפני נזקים, תביעות ואסונות? מהו ביטוח חבות מעבידים ומהן האותיות הקטנות שכדאי לקרוא?

דברים שכדאי להתכונן אליהם מראש בפתיחת עסק קטן

פתיחת עסק קטן היא הגשמת חלום אך יש אירועים חריגים שעלולים להוריד אותו לטמיון ולכן חשוב מאוד להגן עליו מפני אסונות.