על מה נדבר בכתבה?

כסף רב, זמן בלתי מבוטל ומשאבים פיזיים ונפשיים בלתי נדלים משקיע היזם בהקמת העסק שלו. כל עסק מכל סוג חשוף לסיכונים רבים שכדאי להתכונן אליכם בהתאם ולדעת כיצד להגן עליו אם זה באמצעי מיגון מתאימים ואם ברכישת ביטוח עסק מקיף המתאים לדרישות ולצרכים שלכם.

בהתאם לסוג פעילותו של כל עסק מוצעים סוגי ביטוח שונים ומגוונים כדי להבטיח את פעילותו התקינה. כדי לדעת אילו סוגי ביטוח דרושים לעסקים שונים הכנו מדריך ממצה לסוגי הביטוח העסקי. ביטוח ישיר מציעה בנוסף דסק עסקי ייעודי המתמחה במתן שירות לבעלי עסקים, תוך ליווי צמוד, מקצועיות וזמני המתנה קצרים.

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה המכסה מפני נזקי שריפה, פגעי מזג אוויר וכוח עליון כמו רעידת אדמה. לכן אם בעל העסק הוא גם בעל הנכס חשוב שהוא ידאג להצטייד מראש בביטוח מבנה ובכך יגן על עצמו מפני אסונות. עלות ביטוח המבנה מחושבת על פי עלות הקמת המבנה.

אולם, מרבית העסקים פועלים במבנים בעלי שטחי מסחר שכורים מבעליהם. חלק מחוזי השכירות לבתי עסק כוללים סעיף המחייב את השוכר להשיב את המבנה בתקינות מלאה בתום תקופת השכירות, לכן על מנת להימנע מתביעות או הוצאות כספיות מיותרות במקרה אסון, חשוב שהשוכר יצטייד בביטוח מבנה אפילו אם אינו בעל הנכס בפועל. 

ביטוח מבנה המכסה מפני נזקי שריפה, פגעי מזג אוויר וכוח עליון כמו רעידת אדמה.

במידה ומדובר במבנה בשכירות כדאי לבדוק האם קיים בחוזה השכירות סעיף שיבוב המאפשר לחברת הביטוח לתבוע בשם המבוטח את גורם הנזק, במקרה הנוכחי, את בעל העסק בגין הנזק שנגרם. ניתן לנסות לדרוש מבעל המבנה לבטל את סעיף השיבוב.

הכול על ביטוח עסק

ביטוח תכולה

ביטוח התכולה של העסק מקנה הגנה מפני נזקים לציוד, ריהוט וחומרי הגלם הנמצאים בתוך מבנה העסק וכשמדובר בביטוח תכולה מקיף - גם את הסחורה המוגמרת המאוכסנת בו. במקרים של שריפה, הצפה, גניבה וכדומה. 

ללא ביטוח תכולה ההשקעה בעסק ובמלאי כולו יכולה לרדת לטמיון, ומדובר לרוב בהשקעה של מאות אלפי שקלים. ביטוח תכולה ייעודי עבור העסק יכול להבטיח שקט נפשי וביטחון כלכלי.

אופי ביטוח התכולה נגזר מסוג העסק. עסק קמעונאי, למשל, יבטח גם סחורה הנמצאת באופן זמני בעסק (לצרכי תצוגה או תיקון למשל) וביטוח תכולה לעסק בתחום המזון יכלול גם כיסוי למקרה של קלקול הסחורה עקב תקלה במקררים, למשל. ביטוח התכולה ניתן להרחבה באמצעות כיסויים משלימים כמו שירותי חשמל וחירום לעסק - כיסוי הנותן מענה כולל בתחום מוצרי חשמל, מחשב וחירום לעסק.

ביטוח אובדן הכנסה

לעיתים, נזק שנגרם לעסק עלול להשבית אותו מפעילות ובעקבות זאת הוא אינו רושם הכנסות בתקופה זו. מדובר בסיכון שיש להיות מבוטחים מפניו שהרי נזק לציוד כמו מחשבים, שולחנות וכיסאות חדשים יכול להסתכם בכמה אלפי שקלים בודדים, אך בית עסק שסגור ללקוחות בעקבות הנזק עלול לאבד עשרות אם לא מאות אלפי שקלים. 

ביטוח אובדן הכנסה מפצה את בעל העסק על הפסדים שנגרמו עקב הנזק למבנה או לרכוש. הפיצוי יהיה על כל ימי אובדן ההכנסה עד שיחזור העסק לעבודה מלאה. מדובר באוויר לנשימה לכל בעל עסק שחווה "אסון" בעסק שלו הפיצוי מותנה, כמובן, בניהול ספרים וקופה באופן מלא ומדויק.

ביטוחי חבות מעביד

העובדים בעסק חשובים יותר מכל כדי שהוא יתקיים וישגשג, לכן ביטוח המגן על העובדים הוא הכרחי לא רק עבורם אלא גם עבור הבעלים. בעל העסק מחויב בחוק להצטייד בביטוח כזה כדי להגן על עובדיו, מעבר לעובדה שבאם עובד (או בן משפחתו) תובע את מקום עבודתו על חבלה, פגיעה, פציעה או חלילה מוות, נחשף בעל העסק להוצאות כבדות מאוד, שעלולות לפגוע בתפקודו, שלא לומר בקיומו של העסק.

עיקרו של ביטוח חבות מעביד הוא בביטוח תאונות עבודה, כך שאם חלילה יפגע או יחלה העובד בעסק הוא יזכה לטיפול רפואי ופיצוי הולם מבלי שלעסק יגרם נזק כלכלי, גם במידה והעובד יחליט לתבוע. ביטוח זה מקבל משנה תוקף כאשר נגרם חלילה מוות לעובד, שכן כאן מדובר בפיצויים גבוהים ביותר. סכום הפיצויים בביטוח חבות מעביד הינו בניכוי סכום הפיצויים ששולם על ידי הביטוח הלאומי.

ביטוח חבות כלפי צד שלישי

ביטוח חבות צד שלישי הוא למעשה ביטוח תאונות אישיות המיועד עבור לקוחות העסק המזדמנים כאשר הם שוהים בו, דבר הנחוץ במיוחד כאשר מדובר בעסק בעל אופי שירותי. ביטוח זה יכסה עלויות תביעה וטיפול בלקוחות היכולים להיפגע מסיבה כלשהי בזמן שהותם בעסק, כמו למשל במקרה נפילה או פציעה. 

 

ביטוח החיים המשתלם - עכשיו משתלם יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
סיפורים גדולים על ביטוח לעסקים קטנים

בעלי עסקים מספרים על חשיבות הביטוח שהציל את העסק שלהם מקריסה טוטאלית. סיפורים גדולים על חשיבות הביטוח לעסקים קטנים

הכול על ביטוח עסק: הגנה מנזקים, חבות מעבידים ועוד

אילו ביטוחים עסק צריך כדי להגן על עצמו מפני נזקים, תביעות ואסונות? מהו ביטוח חבות מעבידים ומהן האותיות הקטנות שכדאי לקרוא?

דברים שכדאי להתכונן אליהם מראש בפתיחת עסק קטן

פתיחת עסק קטן היא הגשמת חלום אך יש אירועים חריגים שעלולים להוריד אותו לטמיון ולכן חשוב מאוד להגן עליו מפני אסונות.