על מה נדבר בכתבה? 

אי שם בשנות ה-80, החלה לצמוח בקרב הציבור הישראלי תופעת התרמילאיות. בימים ההם, טיול התרמילאים התחיל בנסיעת אוטובוס ארוכה למצרים ומשם עלייה על טיסה למגוון יעדים אקזוטיים במזרח הרחוק. כיום, "הטיול הגדול לאחר השחרור" מאפיין רבים מקרב הצעירים בישראל. על פי ההערכות, מדי שנה יוצאים כ-30,000 צעירים ישראלים לטיולים ארוכים לאחר הצבא.

היעדים הפופולאריים ביותר מבחינת מסעות אלה הינם הודו (והמזרח הרחוק) ודרום אמריקה. כמו כן, ניתן לראות גם עלייה בביקוש בנוגע ליעדים נוספים כגון אפריקה, מזרח אירופה וצפון אמריקה. מיותר לציין כי לא רק צעירים נוהגים לטייל בדרום אמריקה והמזרח. למעשה, ישראלים מכל הגילאים פוקדים את המדינות והאזורים הללו בכל ימות השנה. עם זאת, אין ספק כי מדובר בעיקר בצעירים לאחר שחרור.

חלק בלתי נפרד מארגון ותכנון הטיול עובר בקבלת חיסונים לחו"ל. דהיינו, חיסונים אשר יגנו על המטייל מפני מחלות מסוימות הנפוצות ביעד הנסיעה אך אינן שכיחות בישראל. במסגרת השהות בחו"ל, המטייל הישראלי עלול להידבק במחלות מסוכנות ורמת הסיכון לכך משתנה בין מדינה למדינה.

המטייל הישראלי עלול להידבק במחלות מסוכנות ורמת הסיכון לכך משתנה בין מדינה למדינה.

על פי רוב, הסיכון לחלות במחלה קשה בחו"ל תלוי בשלושה פרמטרים עיקריים – רמת תברואה נמוכה, שהות ארוכה ותנאי שהות מורכבים (המאפיינים בדרך כלל טיולי תרמילאים). משרד הבריאות ממליץ באופן רשמי להתייעץ בטרם הנסיעה עם מרפאת מטיילים וזאת בנוגע לחיסונים שכדאי לקבל. כמו כן, חשוב לקבל מידע בנושא מבעוד מועד. זאת משום שישנם חיסונים ו/או טיפולים מונעים אשר יש לקבלם כשישה שבועות טרם הנסיעה.

חיסונים לחו"ל

היכן מקבלים חיסונים לחו"ל?

ייעוץ לגבי ההחלטה בנוגע למתן חיסונים לחו"ל, השלמת קבלת החיסונים ו/או הטיפול המונע, ניתן למטייל הישראלי בלשכות הבריאות השונות באופן פרטני. ישנן גם מרפאות מטיילים בבתי החולים ובקופות החולים. ההחלטה בדבר ההכנה הרפואית הינה מהלך ספציפי הנוגע למצבו החיסוני של המטייל, משך השהייה הצפוי ותנאי הנסיעה.

כפי שצוין לעיל, על מנת לוודא אפקטיביות, מומלץ לפעול בהקדם ולא להמתין לרגע האחרון. כמעט מדי שנה, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות מנפיק חוזר רשמי המפרט את החיסונים המומלצים בהתאם ליעדים השונים. כפי שצוין לעיל, חיסונים לפני נסיעה לחו"ל משתנים בהתאם למדינה אך גם בכפוף לאופי הטיול. לדוגמא, גם נסיעה למדינה מפותחת יכולה לכלול "גיחות" קצרות לאזורים בעלי סיכון.

אילו חיסונים לחו"ל צריך לקבל?

על פי רוב, חבילת חיסונים לחו"ל כוללת כ-10 חיסונים וטיפולי מנע. ראשית, ישנם חיסונים אשר ניתנים לפני נסיעה לחו"ל ללא קשר למדינת היעד – לדוגמא, חיסונים נגד צהבת מסוג הפטיטיס B (מחלת כבד קטלנית אשר מסוכנת לא פחות מאיידס) וחיסונים מפני טטנוס. כמו כן, במידה ואתם מתכננים טיול לדרום אמריקה, אפריקה או המזרח הרחוק, עליכם לקבל שישה חיסונים נוספים (נגד טיפוס הבטן, הקדחת הצהובה, דלקת המוח היפנית, פוליו, צהבת מסוג הפטיטיס A ודלקת קרום המוח). בנוסף לחיסונים המדוברים, מומלץ לקנות גם טיפולים מונעים כנגד מלריה.

אל תחכו, התחסנו!

טיול לחו"ל הוא חוויה מרגשת ביותר. הנופים הקסומים והחוויות המדהימות, יישארו עמכם לנצח ויהוו עבורכם זיכרון לעדי עד. הדברים נאמרים ביתר שאת כאשר מדובר בטיול הגדול שלאחר הצבא. עם זאת, כפי שאתם מקפידים לארוז היטב את מלוא הציוד הדרוש, חשוב שלא להקל ראש בקבלת חיסונים טרם היציאה למסע. מומלץ כמובן להתחיל לקבל את החיסונים מבעוד מועד ולא לחכות "לרגע האחרון". זאת משום שישנם חיסונים הדורשים הפוגה מסוימת בין זריקה לזריקה. כמו כן, לעיתים, עלולה להתפתח אלרגיה או רגישות כתוצאה מהחיסון, אך לא ניתן להבחין בה אלא לאחר מספר שבועות.

עד 25% הנחה בביטוח נסיעות לחו"ל
ללקוחות ביטוח ישיר

כפר גלובלי: ביטוח נסיעות לחו"ל באינטרנט

כיום, בחסות הקדמה הטכנולוגית, מומלץ לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל און-ליין בקלות ובזול

טסה בשביל שניים: ביטוח נסיעות לחו"ל בהריון

ביטוח נסיעות לחו"ל בסיסי אינו מעניק לאישה ההרה את מלוא הכיסויים הרלוונטיים לה ולכן עליה לדאוג להרחבתו

כמו סופרמן: ביטוח נסיעות לחו"ל אקסטרים

חובבי ספורט אתגרי? אל תוותרו על כיסוי ביטוחי נאות בגלל תפיסת ה"לי זה לא יקרה" המסוכנת!

חוויה משפחתית: ביטוח נסיעות לחו"ל עם ילדים

נסיעה לחו"ל עם הילדים היא חוויה נהדרת אך יחד עם ההנאה הצרופה, גם האחריות גדלה ולכן כדאי להצטייד מבעוד מועד בביטוח נסיעות המותאם למשפחה.

מורה נבוכים: איך לבחור ביטוח נסיעות לחו"ל?

יוצאים לחופשה? אל תשכחו לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל. רק באתר ביטוח ישיר תוכלו לקבל את כל המידע הנחוץ לכם לבחירת ביטוח נסיעות מתאים במיוחד עבורכם!

ותחזרו בשלום: רכישת ביטוח נסיעות לחו"ל

קראו אודות האופציות השונות לרכישת ביטוח נסיעות לחו"ל ותוכלו לחסוך כסף כבר בנסיעה הקרובה שלכם!