על מה נדבר בכתבה? 

בדומה למה שקורה בעולם כולו, גם המשק הישראלי מתנהל כבר תקופה ארוכה במציאות של ריבית נמוכה מאוד עד אפסית. בישראל, זה קורה כבר יותר מעשור. בשלב מסוים במהלך 2019, התחזקו הציפיות שהריבית תעלה במהלך 2020, אולם אז באה הקורונה, הכניסה את כלכלות העולם לצמיחה שלילית וקבעה ככל הנראה שהריבית הנמוכה כאן כדי להישאר עוד תקופה לא קצרה.

אז איך בעצם ריבית נמוכה קשורה להשקעה בבורסה ולהשקעות למתחילים בפרט? מדוע אנחנו רואים הן בארצות הברית והן בישראל, עוד ועוד סוחרים פרטיים שנכנסים למסחר עצמאי בשוק ההון בשנים האחרונות, במקרים רבים תוך פתיחת תיק השקעות? ריבית בנק ישראל עומדת כיום על רמה נמוכה מאוד של 0.1%. זה הנתון שקובע כי אם תשימו את הכסף שלכם בפיקדונות הבנקים תקבלו תשואה זניחה עד לא קיימת. אז מה כן? כיום המשקיע הישראלי נאלץ לבחור בעיקר בין השקעה בנדל"ן, במט"ח (מטבע חוץ) או בבורסה.

השקעות למתחילים: מט"ח נדל"ן או בורסה?

ההשקעה במט"ח טומנת בחובה סכנות לא מעטות, עקב היותה ממונפת. כלומר, המשקיע עלול להפסיד את כל השקעתו ואף יותר מכך במקרה של כישלון. לכן, השקעה זו אינה מתאימה למשקיעים מתחילים ומיועדת בדרך כלל למשקיעים מנוסים ומתוחכמים הרבה יותר.

לנדל"ן יש אמנם יתרונות כמו הכנסה שוטפת (שכר דירה מדירה להשקעה), מינוף (קנייה באמצעות משכנתא) ותחושת ביטחון הנלווית לרכישת נכס פיזי. עם זאת, כל קנייה של נכס נדל"ני כרוכה בהשקעת זמן ומשאבים כספיים רבים – וכך גם התחזוקה השוטפת וההתנהלות מול השוכרים שבאות אחר-כך. בנוסף, מחקר שפרסם בנק ישראל ב-2018 הצביע כי: "בשנים 1988-2017 הניבו השקעות במניות לתקופות שונות תשואות ממוצעות גבוהות מהשקעות מקבילות בדיור וגבוהות משמעותית מהשקעות באג"ח ממשלתיות".

השקעות למתחילים בשוק ההון: 4 מסלולים פופולריים

למידה והיכרות מעמיקה עם שוק ההון יסייעו לכם בבואכם להשקיע בבורסה, גם אם מדובר בהשקעות קטנות או בהשקעות לצעירים ומתחילים. עם זאת, אתם יכולים ללמוד את הבסיס, לקפוץ למים ולהמשיך ללמוד תוך כדי תנועה. בכל מקרה, גם אם אתם פחות סומכים על עצמכם, או שאין לכם זמן להשקיע בלימוד הזירה הפיננסית, מומלץ להיצמד לאופציית השקעה בה ההובלה השוטפת תבוצע על ידי מנהלי השקעות מקצועיים שהוכשרו לכך.

קיבלתם החלטה להשקיע בבורסה? קודם כל מזל טוב. עכשיו עליכם רק לבנות לכם תיק השקעות, להחליט אם מדובר בתיק גדול או קטן, מהו אופי ההשקעה, מהי רמת הסיכון הרצויה לכם ומהי מידת המעורבות שלכם. נשמע מבלבל? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר. בתור התחלה, התמקדנו כאן בארבע דרכי השקעה פופולריות: 

1. פוליסת חיסכון

פוליסות חיסכון כמו "חיסכון ישיר" של ביטוח ישיר, הן תכניות חיסכון לטווח קצר-בינוני של חברות הביטוח, המושקעות במגוון מסלולים בשוק ההון. הן מפוקחות על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון של משרד האוצר ובניגוד לנרמז משמן, בפוליסות החיסכון אין אלמנט ביטוחי, כך שהכסף שתשקיעו בהן יילך לחיסכון נטו.

פוליסות החיסכון הן מוצר נזיל לחלוטין בו ניתן למשוך כספים בכל רגע נתון. הן מתחרות, מבחינת נתח שוק ומשך ההשקעה, בעיקר בקרנות הנאמנות – ונהנות מיתרון גדול עליהן: בניגוד לקרנות, המעבר בין המסלולים בפוליסות גמיש ולא מצריך אירוע מס. כלומר, הפוליסות מאפשרות דחיית מס עד המימוש הסופי, יתרון שבהתחשב ברווחי ההון ואפקט הריבית דריבית שווה הרבה כסף לחוסכים.

ממוצע דמי הניהול בפוליסות החיסכון עומד כיום על כ-1.1% מצבירת החיסכון בשנה, אולם ביטוח ישיר גובה רק 0.55% - ולמעשה מציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר בשוק.

חשוב לדעת גם כי בניגוד למוצרי חיסכון והשקעה אחרים בשוק, רף הכניסה לפוליסות החיסכון נמוך מאוד. בעוד שבתיק השקעות מנוהל קלאסי תידרשו להפקיד בין 200-300 אלף שקל כסכום התחלתי ובקופת גמל תיתקלו ברף השקעה שנתי של עד 70 אלף שקל לחוסך, בפוליסות החיסכון תוכלו לצאת לדרך עם הוראת קבע חודשית של 200 שקל ומעלה, או עם הפקדה חד פעמית של 5,000 שקל ומעלה.

2. תיק השקעות מנוהל

מדובר בתיק ניירות ערך אשר מנוהל באופן שוטף על ידי מנהל השקעות מקצועי בגוף ההשקעות בו בחרתם, בניסיון לייצר לכם תשואה מרבית – כל זאת תמורת דמי ניהול. זו לרוב האופציה המתאימה ביותר למי שלא יכול להקדיש זמן לעיסוק יומיומי במסחר בשוק ההון, או מי שמרגיש שאין לו יידע או ניסיון מספקים כדי להתנהל בשוק באופן עצמאי.

לתיקי השקעות היה עד לא מזמן רף כניסה גבוה של מאות אלפי שקלים, מה שהפך אותם למכשיר השקעה בבורסה למשקיעים אמידים בלבד. עם זאת, בשנתיים האחרונות ניתן לראות בשוק הישראלי תיקי השקעות שמאפשרים השקעות קטנות למתחילים. תיקים אלה עדיין מנוהלים באותה איכות השקעה, אבל עם רף כניסה של עשרות אלפי שקלים בלבד, לפעמים החל מ-25 אלף שקל.

3. קרן נאמנות מחקה

קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי להשקעה משותפת של משקיעים בניירות ערך, לפי מדיניות השקעה שהוגדרה מראש. רווחי הקרן מתחלקים בין משקיעיה לפי חלקם היחסי בהשקעה. 

הקרנות המחקות עוקבות אחר מדדים מובילים בשוק כדי להשיג את התשואה שלהם. קרן מחקה את מדד ת"א 35 תשאף להשיג את תשואת מדד ת"א 35, בניכוי דמי ניהול. היא עושה זאת על ידי החזקה של כל מניות המדד, לפי משקלן היחסי בו. השקעה בקרן מחקה היא אופציית השקעה פסיבית למי שרוצים להשקיע בשוק ההון ומעדיפים שהשקעתם תנוהל שוטף על ידי גורמים מקצועיים.

בניגוד לתיק השקעות מנוהל, בקרנות נאמנות אין רף מינימום להשקעה. כלומר ניתן לסחור בהן גם בסכומים קטנים באמצעות הוראת קבע חודשית למשל, שלמעשה תיצור לנו אפיק חיסכון חדש המושקע בשוק ההון.

4. קרן סל (ETF)

קרן סל אף היא מוצר השקעה פסיבי, שבבסיסו הנחת היסוד שקשה לעקוף לאורך זמן את תשואות המדדים המובילים בשווקים. מדובר בקרן סל נסחרת, בו הגוף המנהל אינו מחויב להשגת תשואת המדד אחריו עוקבת הקרן, אלא מתחייב לעשות את "מירב המאמצים" להשגת תשואה זו. ניתן לרכוש ולמכור את קרן הסל במהלך יום המסחר בבורסה.

מדריך השקעות למתחילים: מסלולים וטיפים בשוק ההון – ביטוח ישיר

השקעות למתחילים: 5 טיפים מעשיים

1. היצמדו לתנאי פתיחה סולידיים בשוק ההון

לפני שאתם מחליטים איך להשקיע כסף, זכרו שמה שאתם משקיעים בשוק ההון אמור להיות כסף פנוי או הכנסה עודפת, כלומר כסף שחסכתם מהכנסותיכם או קיבלתם ממקור חיצוני, ולא משמש אתכם לצרכי מחייה שוטפים או כיסוי חובות או הלוואות.

2. הגדירו מטרות להשקעה בשוק ההון

לפני שאתם בונים תיק השקעות או מעבירים את הסמכות לעשות זאת לידי מנהל השקעות, חשוב שתגדירו מה מטרת ההשקעה, מה האילוצים העומדים בפניכם ומהו טווח הזמן שבו תרצו למשוך את הכסף. לכל רכיב שתואר כאן יש השפעה ישירה על אופי ומבנה תיק ההשקעות.

3. התאימו את רמת הסיכון בתיק ההשקעות למידותיכם

בכל השקעה יש סיכוי להצלחה וסיכון לכישלון. לפני צאתכם לדרך בררו: עד כמה אתם מוכנים להסתכן? נסו לדמיין לא רק תרחישי הצלחה בהם אתם מרוויחים כסף, אלא גם תרחישים שבהם מפסידים כסף. מידת הסיכון שתהיו מוכנים לקחת תקבע בסופו של דבר איך ייראה תיק ההשקעות שלכם, ובעיקר – מה יהיה הרכיב המנייתי עתיר הסיכון

4. פזרו השקעות כדי לבזר סיכונים

בין אם הוא מנוהל עצמאית על ידיכם או על ידי גורם מנהל מקצועי – תיק השקעות חייב לגדר את עצמו כנגד סיכונים. הישענות על נכס השקעה אחד, נאמר שלוש מניות היי-טק שנראות לכן מצוינות, מגבירה מאוד את הסיכון במקרה של בחירה מוטעית. תיק מאוזן יכלול תמיד פיזור השקעות, באופן שישמש כבולם זעזועים בירידות ובמשברים, כך שגם אם בחלק מהסקטורים נחווה תנודתיות גבוהה, נוכל לגדר את הסיכון באמצעות השקעות בתחומים אחרים שלא חווים טלטלה באותה העת.

5. טיפ הזהב למשקיעים מתחילים: אל תתנו לרגש לנהל אתכם

אצל רוב המשקיעים זהו הסעיף הקשה ביותר לביצוע, אבל זו אולי העצה הכי החשובה שאפשר לתת למשקיעים מתחילים. בשוק מתרחשות מדי פעם ירידות, לפעמים אפילו ירידות ממש חדות. משקיעים שיניחו לפחד לנהל אותם עלולים לשלם מחיר יקר.

כמעט בכל המשברים הגדולים בשני העשורים האחרונים, כולל משבר הקורונה שפרץ לחיינו בחודש מרץ 2020, משקיעים שלקחו נשימה עמוקה ונשארו בשוק הרוויחו בהמשך יותר מאשר הפסידו. לעומת זאת משקיעים שברחו מיד הפסידו כסף רב, וכאשר רצו לחזור לעיתים מצאו כי רמות השערים היו כבר גבוהות הרבה יותר מנקודת היציאה שלהם. הבורסה הוכיחה שוב ושוב לאורך ההיסטוריה שהיא אופטימית, ושהיא יודעת לתקן את עצמה. סבלנות ואורך רוח שווים כסף.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו