על מה נדבר בכתבה? 

חושבים להתחיל להשקיע בבורסה? רוצים להקים פוליסת חיסכון לעתיד? יש הרבה דברים שעליכם ללמוד לפני כן. מהם ניירות הערך השונים הנסחרים בבורסה, למשל, כיצד שולחים פקודות קנייה ומכירה, אסטרטגיות שונות של מסחר ועוד. אולם, חשוב להקדיש זמן גם לנושא נוסף, והוא מס רווח הון. מדובר במושג רלוונטי עבור כל מי שמחזיק בתיק ניירות ערך – גם אם הוא מנוהל בידי אנשי מקצוע.

אז מהו מס רווח הון?

כפי שהשם רומז – זהו מס המוטל על רווח הון, כלומר, על הסכום שאנחנו מרוויחים ממכירה של נכס כלשהו, במקרה הזה מכירה של ניירות ערך.

בישראל שיעור מס רווח הון ב-2019 הוא 25% מהרווח. את המס משלמים רק לאחר מכירה בפועל של הנכס: זאת אומרת שאם הרווחתם כסף מהמניה – אבל עדיין לא מכרתם אותה – לא תידרשו לשלם מס. בנוסף, המס מחושב לפי הרווח הריאלי – כלומר הוא מביא בחשבון את עליית המדד.

לדוגמא אם רכשתם מניה ב-1,000 שקלים, וכעבור שנה עלה ערכה ל-1,100 שקלים, בזמן שהמדד עלה ב-2.5% - רווח ההון לצורך המס לא יהיה 100 שקלים, אלא 75 שקלים. גובה המס יהיה 25% מסכום זה – קרוב ל-19 שקלים.

מאיזה סכום צריך לשלם מס רווח הון?

את מס רווח ההון משלמים מהשקל הראשון של הרווח הריאלי. כן, גם אם הרווחתם שקל אחד בלבד – תידרשו לשלם 25 אגורות מתוכו לרשויות המס.

על אילו מכשירי חיסכון משלמים מס רווחי הון?

מס רווח הון רלוונטי לכל רווח שהושג בבורסה – בין אם מדובר בניירות ערך ישראליים, ניירות ערך זרים, דיווידנדים ותשלומי ריבית, קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות או אג"ח צמודות מדד.

גם על האג"ח השקליות קיים מס רווח הון, אך במקרה זה מדובר במס נומינלי בשיעור של 15% מהרווחים וללא התחשבות במדד. מס רווח ההון הנומינלי נגבה גם על מק"מים ופקדונות שקליים בבנקים.

לקוחות "חיסכון ישיר" נהנים מפוליסת חיסכון שמאפשרת להם לעבור בין מסלולי ההשקעה ברמות סיכון שונות – בלי שהדבר יחשב אירוע מס או יגרור תשלום מס רווחי הון. כך, תשלמו מס רווחי הון אך ורק בעת משיכת קופת החיסכון.

מס רווח הון רלוונטי לכל רווח שהושג בבורסה – בין אם מדובר בניירות ערך ישראליים, ניירות ערך זרים, דיווידנדים ותשלומי ריבית, קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות או אג"ח צמודות מדד.

כיצד ניתן לקבל הקלות בתשלום מס רווח הון?

ראשית, כמו שהסברנו, פוליסת חיסכון ישיר שמוצעת על ידינו בביטוח ישיר היא כלי פיננסי בעל יתרון משמעותי ככל שזה נוגע לתשלום מס, והוא שתשלום המס מתקיים רק במעמד הפידיון של החיסכון. כלומר, מעבר בין מסלולי השקעה לא גורר תשלום מס וככלל לא נחשב בכלל אירוע מס.

בנוסף, מס רווחי הון לפנסיונרים וכן לבני 60 ויותר: פנסיונרים וחוסכים מעל גיל 60 זכאים להקלה משמעותית בתשלום מס רווח הון, או אף לפטור מלא. כך למשל מס רווחי הון בקופות גמל לבני 60 ומעלה: החוסכים בקופת גמל שמבקשים למשוך את הכסף שהצטבר בקופה כקצבה חודשית, ולא כסכום חד-פעמי, יהיו פטורים מתשלום מס רווח הון על הרווחים בקופה.

בנוסף, נהנים מהטבות גם פנסיונרים ובני 60 ומעלה שההכנסה הנוספת שלהם החייבת במס נמוכה מ-174,360 שקל (נכון ל-2019), או שאין להם כלל הכנסה נוספת החייבת במס. עמידה בתנאים אלה מזכה אותם בתשלום מופחת של מס רווחי הון – בשיעור של 10%, 14% או 20%, בהתאם למדרגת ההכנסה שלהם.

כמו כן, ניתן לקזז הפסדים בבורסה בתשלום מס רווח הון. איך? כך, אם במניה מסוימת הפסדתם 1,000 שקלים בעת המכירה, ואילו במניה אחרת הרווחתם 2,000 שקלים – הכסף שאיבדתם יקוזז, וסכום המס יהיה נמוך יותר.

כדי לנצל את הטבות המס לבני 60 ומעלה, או לקזז הפסדים משנה מסוימת עם הרווחים בשנה שלאחריה – יש למלא דו"ח שנתי למס הכנסה, בטופס 867 המסכם את הרווחים וההפסדים לשנת המס.

הבטיחו את עתידכם ועתיד ילדיכם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כל מה שרציתם לדעת על חיסכון ישיר

חיסכון לילדים: איך לחסוך כסף לילד?

כיצד נבחר תוכנית חיסכון טובה עבורנו ועבור ילדנו ואילו פרמטרים כדאי לקחת בחשבון?

איך לחסוך כסף בלי לבזבז זמן?

כל הטיפים הפשוטים והחשובים כיצד להתחיל לחסוך למחר עוד היום

מס רווח הון: מי משלם אותו ומתי

מהו מס רווחי הון? מי משלם אותו, כיצד הוא מחושב ומי מקבל עליו הנחה ואפילו פטור?

בביטוח ישיר, בבית השקעות או בבנק: איפה הכי כדאי לחסוך?

חברות ביטוח, בנקים ובתי השקעות מציעים מסלולי חיסכון. כיצד נבחר מה הטוב והמתאים ביותר עבורנו? בכתבה תוכלו למצוא השוואה בין כלי החיסכון השונים

דרך אגח: מה זה אג"ח ממשלתי ואיך זה קשור לחיסכון שלנו?

איך קובעים את תשואת האג"ח, מה מיוחד באג"ח ממשלתי – ומדוע הוא חלק בלתי נפרד מקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלנו