על מה נדבר בכתבה? 

בואו נעשה סדר! שאלון ההצטרפות לביטוח חיים נראה לכם ארוך מדי? קבלו את המדריך המלא למילוי השאלון באופן מקיף ויסודי כדי שתהיו מכוסים.

לא פעם עולים לכותרות סיפורים מצערים על אנשים ששילמו במשך שנים פרמיות עבור ביטוח חיים, אך ברגע האמת, כאשר בני משפחתם (במקרה של מוות) ביקשו לממש את הביטוח – תביעתם נדחתה על ידי חברת הביטוח. אין לתאר את עוגמת הנפש שנגרמת למשפחות אלה בשעתן הקשה, כאשר מלבד ההתמודדות עם האובדן, הן נאלצות לשאת גם בעול כלכלי משמעותי.

אולם חשוב לדעת, כי רובם הגדול של מקרים אלה יכולים היו להימנע ולהסתיים אחרת לגמרי, אם המבוטחים היו מתייחסים בכובד ראש להצהרת הבריאות שנדרשו למלא במעמד רכישת פוליסת ביטוח חיים. מילוי השאלון ביסודיות, בכנות ובאמינות היה פותר מראש את ההסתבכות העתידית העגומה ומבטיח שקט נפשי למבוטח ולמשפחתו.

מהי הצהרת בריאות?

בעת רכישת פוליסת ביטוח חיים מכל סוג שהוא ובכל חברת ביטוח, נדרש המבוטח לחתום על הצהרת בריאות. זהו שאלון שמתייחס למצבו הבריאותי הנוכחי ולהיסטוריה הרפואית שלו.

מידת הפירוט של השאלון משתנה מחברה לחברה, אך בדרך כלל הוא יכלול נתונים בסיסיים כמו גובה ומשקל; תחום עיסוקו; שאלות על הרגלי עישון, שימוש בסמים ושתיית אלכוהול; מידע על בעיות בריאותיות ומחלות בעבר ובהווה; בירור אם המבוטח עבר בדיקות מיוחדות; היסטוריית אשפוזים בבתי חולים, במידה ויש כזאת; האם הוא סובל מנכות או ממום; האם עבר ניתוחים; האם הוא מקבל טיפול תרופתי באופן קבוע והאם יש רקע משפחתי של מחלות מסוימות. פעמים רבות נדרש המבוטח להמציא מסמכים רפואיים שמאמתים או מפרטים את הבעיות שציין.

כל מה שצריך לדעת על שאלוני הבריאות

למה זה חשוב כל כך?

משמעותה של הצהרת הבריאות היא כי המועמד לביטוח מסר לחברה את המידע המלא בקשר למצבו הבריאותי. על בסיס הצהרה זו החברה מתמחרת את הפרמיה שתשולם עבור הפוליסה, לאחר שהיא מעבדת את המידע שנכתב בה ובוחנת את רמת הסיכון שהיא לוקחת על עצמה בהתאם לסבירות לפרוץ מחלות עתידיות או אפשרות של מוות, חלילה. החברה גם רשאית להחליט שלא לקבל כלל את המבוטח או להחריג מחלות מסוימות. שלב זה מכונה חיתום רפואי.

משמעותה של הצהרת הבריאות היא כי המועמד לביטוח מסר לחברה את המידע המלא בקשר למצבו הבריאותי

במקרה שחברת הביטוח תגלה כי השאלון לא מולא כראוי, הוסתר בו מידע רלוונטי, הפרטים בו שגויים או לא מדויקים -  זכותה לדחות את התביעה ואף לבטל את הפוליסה, בפרט אם תחשוד כי מלכתחילה הייתה למבוטח כוונה להטעות אותה.

איך ממלאים את השאלון?

גם אם השאלון נראה לכם ארוך, מתיש או לא רלוונטי, בשום אופן אל תמלאו אותו בהיסח דעת. כדי להימנע ממצב שבו הפוליסה תרד לטמיון, מלאו את הטופס בתשומת לב מרבית. יש לדייק בפרטים, למסור את מלוא המידע, לפרט היכן שנדרש ולא להסתיר נתונים.

האינסטינקט הראשוני של כל אדם הוא להצהיר שהוא בריא, כדי שיקבלו אותו לביטוח. אולם במקרה של הצהרת בריאות לביטוח חיים צריך לפעול נגד הדחף הזה, ולהבין שדווקא מענה מפורט מבטיח כיסוי רחב יותר בהמשך.

ענו תשובות מלאות ומדויקות. כדאי לענות בהרחבה אפילו על שאלות כלליות או כאלה שאתם לא בטוחים שקשורות אליכם, כדי שלא ניתן יהיה לטעון שהסתרתם מידע. לעיתים, לצורך מילוי השאלון כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע, כמו רופא המשפחה או רופא מקצועי.

לא פעם ממלא נציג מטעם חברת הביטוח את הטופס עבור המועמד לביטוח, לעיתים בשיחת טלפון. במקרה כזה, מומלץ לבדוק בקפדנות ולוודא טרם החתימה שכל הפרטים נרשמו ומולאו באופן מלא וגלוי. חשוב לדעת שיש לעדכן את חברת הביטוח גם אם חל שינוי במצבכם הרפואי לאחר שהפוליסה כבר נכנסה לתוקף.

האופן שבו תמלאו את הצהרת הבריאות בעת רכישת הפוליסה עלול להשפיע על הזכאות שלכם לקבל את דמי הביטוח, גם למשך שנים רבות מאוחר יותר. לכן הקפידו לעשות זאת ביסודיות, בכנות ובתשומת לב. זה ישתלם לכם.

ביטוח החיים המשתלם - עכשיו משתלם יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
ביטוח חיים: כל מה שצריך לדעת על שאלוני הבריאות

שאלון ההצטרפות לביטוח חיים נראה לכם ארוך מדי? המדריך המלא למילוי השאלון באופן מקיף

המילון השלם לביטוח חיים

כמה עולה ביטוח חיים? האם ביטוח חיים וביטוח חיים למשכנתא זה אותו דבר? המילון שיעשה לכם סדר

כמה עולה ביטוח חיים?

ביטוח חיים זאת הדרך שלך לדאוג למשפחה גם כשלא תהיה שם לדאוג לה