על מה נדבר בכתבה?

ביטוח דירה שכורה תפקידו להגן על הבית – בין אם אנחנו בעליו או דייריו. מי צריך לבטח את הדירה? על מי חלה אחריות בגין נזקים שונים? בכתבה לפניכם

שליש מהישראלים גרים בדירה שכורה – ולכל דירה יש בעלי דירה. ביטוח דירה מגן הן על השוכר והן על המשכיר מפני נזק. הדרך הטובה ביותר למשכיר להבטיח את שלמות הנכס ומרכיביו היא ביטוח דירה – היות והוא לא נוכח בנכס בחלק הארי של הזמן ואיננה בשליטתו. עבור השוכר, שכל רכושו בדירה השכורה לרוב, ביטוח תכולה הוא הגנה חשובה שתאפשר לו לאבטח את עצמו מפני נזקים אפשריים שיגרמו לחפצי ערך.

הדרך הטובה ביותר למשכיר להבטיח את שלמות הנכס ומרכיביו היא ביטוח דירה – היות והוא לא נוכח בנכס בחלק הארי של הזמן ואיננה בשליטתו.

בועת הנדל"ן היא כבר מזמן בעיה אמיתית בעולם ככלל ובישראל. למרות יוזמות לפתרון הבעיה שעולות אחת לתקופה, פתרון של ממש לבעיית המחירים בשוק הדירות לא נראה באופק. נתוני משרד האוצר מספרים שיותר משליש מהישראלים גרים בשכירות (נכון לשנת 2018) אינו מפתיע. מנגד, לא מעט אנשים שידם משגת מנצלים את מצב השוק על מנת לרכוש דירות להשקעה ולהיות בצד שמשכיר את הדירה.

המפגש בין השוכר והמשכיר עלול להיות מתוח בנושאים שונים הקשורים לחלוקת האחריות סביב נזקים הצצים בדירה מעת לעת, שלא לומר בעת אסון גדול יותר. על כן, הסדרה של ביטוח דירה עוד בשלב חתימת החוזה יכולה לחסוך מהמשכיר ומהשוכר לא מעט "כאבי ראש" ביודעם כי יש מי שיעמוד לצידם מבחינה כלכלית בעת הצורך.

ביטוח דירה שכורה מבחינת המשכיר

בסופו של יום, גם השוכר האחראי ביותר נמצא בנכס לתקופה זמנית בלבד. לכן כאשר מדובר בשכירות, ביטוח דירה הוא קודם כל אינטרס מובהק של המשכיר (בעל הנכס), שהרי הוא מפקיד בידי אדם אחר דירה אותה רכש במיטב כספו. היות והשליטה בנכס נשמטת מידיו בתקופת השכירות והוא איננו יכול לפקח על ההתנהלות במקום ועל השמירה על כלל מרכיבי הדירה, אחד הכלים היעילים היחידים שיש בידו על מנת להבטיח את תקינותה הוא ביטוח הדירה.

ביטוח הדירה כולל שני מרכיבים עיקריים – מבנה ותכולה. ביטוח מבנה שמפצה את המבוטח מפני נזקים אפשריים למבנה הדירה רלוונטי מאוד לבעל הנכס. במקרים בהם בכל הדירה אף מרהט את הדירה לרווחת המשכירים עם מכשירי חשמל עיקריים כמו מקרר, תנור אפייה, מזגנים וריהוט בסיסי כמו ארונות בחדרים וספות בסלון – ביטוח התכולה, שמכיל אף הגנה בפני נזקי צד ג', יהיה מאוד רלוונטי עבורו גם כן. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר גורם הנזק (במקרים של הצפה או שריפה למשל) גולש לדירות השכנים, או שנגרם בין כותלי הבית נזק לצד שלישי.

בנוסף, חשוב להבין כי גם אם האחריות לנזקים בנכס מוטלת על השוכרים בחוזה השכירות, במרבית המקרים מדובר ברווקים מעוטי אמצעים כלכליים או במשפחות צעירות, כך שייתכן בהחלט שלמרות שהנושא מעוגן בחוזה, השוכר יתקשה לעמוד בתשלום הפיצוי הדרוש מבחינה כלכלית והנושא ייגרר לאורך זמן, אם בכלל. לכן כאשר הגורם המפצה הוא חברת ביטוח יציבה בעלת גב כלכלי, אין חשש שהפיצוי הכלכלי בגין הנזק יתעכב – חשוב לתת את הדעת על נקודה חשובה זו שכן לגורם שאמור לפצות את המכשיר בשעת נזק יש חשיבות מכרעת.

ביטוח דירה שכורה מבחינת השוכר

שוכרי דירות מקבלים לידם נכס לשימוש זמני בלבד. במשך כל תקופת המגורים במקום אחראים השוכרים לשמור על מצבו של הנכס כפי שקיבלו אותו ביום הכניסה. נזק אשר ייגרם לדירה, בין אם ברשלנות ובין אם בנסיבות אשר אינן לכאורה קשורות לשוכר, עלול לגרור הוצאות כלכליות משמעותיות.

שוכרים רבים רוכשים ביטוח לדירתם השכורה הכולל ביטוח תכולה להגנה על רכושם המצוי בדירה, שהרי פעמים רבות זהו כל רכושם, וגם ביטוח צד ג' למקרים בהם אורח או בעל מקצוע נפל ונפצע, או שנזק מסוים שקרה בתחומי הדירה התפשט ופגע גם בדירות הסמוכות וכו'.

במרבית חוזי השכירות בישראל, השוכרים המתגוררים בדירה נחשבים לאחראים בפועל לנזקים שנגרמים לנכס. אולם חשוב להדגיש כי השוכרים אינם אחראים לכלל הנזקים וישנם כמובן אלמנטים מסוימים הנמצאים באחריותו של המשכיר, כמו נזילות מהצנרת הפנימית או מערכות חשמל מקצרות. היות והאחריות המוטלת על השוכר היא רחבה, רכישת ביטוח דירה שכורה היא צעד שאין להקל בו ראש.

אל מול החשיבות הגדולה של קיום ביטוח גם לשוכר השוכן בדירה למרות שהדירה עצמה אינה בבעלותו, חשוב מאוד לא להקל ראש ולוודא מול גורם מקצועי כי החוזה או הביטוח הקיים אינו מנכס תחומי אחריות שאין לו שליטה עליהם, כמו למשל סעיפי אחריות מוגברת לנזקי הנגרמים למבנה הדירה, אחריות תשלום השתתפות עצמית לחברת הביטוח בעת נזק וכדומה.

אחד הנושאים החשובים ששוכרים חייבים להתייחס אליו הוא סעיף שיבוב בפוליסת ביטוח דירה. במידה ומשכיר רכש ביטוח מבנה עבור הדירה המושכרת, כדאי לוודא במעמד חתימת החוזה שהוא הוסיף את שמם לפוליסה שכן בפוליסה כלול סעיף שיבוב המאפשר לחברת הביטוח לתבוע מהדיירים בפועל בדירה את הכסף ששולם לבעל הנכס (ו/או לצדדים שלישיים). רק כך השוכרים יכולים להבטיח שבמידה וייגרם נזק לדירה אשר בגינו תוגש תביעת ביטוח, הם יהיו מכוסים מבחינה חוקית.

ביטוח דירה שכורה - ביטוח ישיר

כמה עולה ביטוח דירה שכורה ומי צריך לשלם על הפוליסה?

אחת הסוגיות השכיחות בנושא ביטוח דירה שכורה הוא תשלום דמי הביטוח. אז מי צריך לשלם על הפוליסה – השוכר או המשכיר? כפי שראינו, רכישת ביטוח דירה שכורה מתיישב הן עם האינטרסים של בעל הנכס והן עם אלה של הדיירים המתגוררים בו. לפיכך מומלץ כמובן לחלק את עלות הביטוח בין הצדדים, כמובן תוך וידוא שכל התנאים נבדקו ונמצאו הוגנים לשני הצדדים.

עד 50% הנחה ברכישת ביטוח דירה מבנה ותכולה

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח דירה

על המשמר: רכישת ביטוח דירה באינטרנט

בעולם שבו יותר ויותר מוצרים נרכשים און-ליין, ענף הביטוח שנתפס בעיני רבים כשמרני לא נשאר מאחור

מפגשים מהסוג השלישי: ביטוח דירה צד ג'

כאשר בתחומי הבית שלנו מתקיימת פגיעה בגורם שלישי – רק ביטוח צד ג' לדירה יספק לנו הגנה

שומר הסף: ביטוח רכוש לדירה

הדירה היא לרוב הנכס היקר ביותר שבבעלותנו ומרבית הרכוש שלנו שמור בתוכה לכן חשוב להגן עליה כראוי

הבנק מוגן, אתם פחות: ביטוח דירה למשכנתא

מה זה בדיוק ביטוח דירה למשכנתא? מה ההבדלים בין הביטוח הזה לביטוח דירה? המומחים של ביטוח ישיר עושים לכם סדר

לא יקר כמו שחושבים: השוואת ביטוח דירה

לימדו כיצד ניתן להוזיל בעלויות ביטוח הדירה! בביטוח ישיר תקבלו את הצעת המחיר המשתלמת ביותר עבור ביטוח הדירה.

מדריך להטענת סוללת הקורקינט והאופניים

הטענת קורקינטים ואופניים חשמליים בבית עלולה לגרום לשריפה ולכן הכנו מדריך קצר ומדויק להטענה חכמה