על מה נדבר בכתבה? 
 

ביטוח בניין משותף הוא כיסוי תחת ביטוח מבנה ותפקידו לבטח אותנו מפני נזק לחלל משותף או תביעות נזק של אחרים. למרות שעל פניו מדובר באחריות ועד הבית או חברת ניהול הנכסים – ודאו כי אכן יש בדכם כיסוי ביטוח לבניין משותף. גם במקרה של ביטוח זה – סקר שוק והשוואת מחירים יכולים לחסוך לדיירים סכומי כסף לא מבוטלים.

הקונספט של עולם הביטוח, נשען על האינסטינקט הבסיסי של לוודא שבמקרה הצורך, אנחנו לא לבד במערכה. לא משנה אם המערכה היא הכביש המהיר שבצידו אנחנו עומדים אחרי תאונה מבאסת, או החשבונית מבית החולים בחו"ל שבין כתליו העברנו כמה שעות אחרי נפילה מכאיבה. ברגעים הכי קשים, מאתגרים, מפחידים או סתם מבלבלים אנחנו רוצים לדעת שיש מי שיושיט לנו יד מסייעת. פוליסת ביטוח בניין משותף מלכתחילה לוקחת בחשבון את העובדה שאנחנו ביחד, ולא לבד בכלל.

האם קיים ביטוח בניין משותף? ומה זה?

בתור התחלה, צריך לחדד כי ביטוח לבניין משותף, הוא בעצם כיסוי תחת ביטוח מבנה לדירה. הוא רלוונטי לכל מי שגר במבנה מגורים שבו 2 דירות או יותר. כלומר פחות או יותר כל מי שאתם מכירים, מינוס אלה שגרים בבתים פרטיים ואליהם אתם מגיעים בעיקר כשיש הבטחה לקצת 'על האש'.

בשני העשורים האחרונים התמלאו ערי ישראל במגדלי מגורים גבוהים ועתירי דירות ומשפחות, מה שהכניס לחיינו את המושג 'חברת ניהול', שעד אז היה רלוונטי בעיקר לבנייני משרדים.

ביטוח לבניין משותף, הוא בעצם כיסוי תחת ביטוח מבנה לדירה. הוא רלוונטי לכל מי שגר במבנה מגורים שבו 2 דירות או יותר.

ביטוח בניין משותף – ביטוח ישיר

מה מכסה ביטוח בניין משותף?

כיום, אותן חברות ניהול שאמונות על תחזוק הבניין, מראש מקצות סכום כסף כדי לבטח אתכם מפני נזקים לחללים המשותפים של מגדל המגורים. בטח כשמדובר בבניין בסטנדרט גבוה המכיל חללים כמו חדרי משחקים, חדרי אירועים, חדר כושר פנימי, וכאלה.

כיסוי במקרה של נזק לחללים משותפים

ביטוח בניין משותף קיים בעיקר כדי לפצות את הדיירים במקרה של שריפה בבניין, התפוצצות של בלוני גז, שטפונות או הצפות וכיו"ב אירועים שעלות התיקון והשיפוץ שלהם עשויה להאמיר למאות אלפי שקלים, ועלולים לקרות באחד מהחללים המשותפים של הבניין – לובי הכניסה, חדרי המדרגות, המקלט ועוד.

כיסוי במקרה של נזק לצד שלישי

אבל ביטוח בניין משותף לא קיים רק כדי להגן על הרכוש המשותף של הדיירים, הוא קיים גם כדי להגן עלינו מפני תביעות של אנשים אחרים. אנחנו מדברים הן על אורחים אקראיים בבניין בדרכם לאחת הדירות, או לעובדים מזדמנים המוצאים את עצמם בין הקומות. זה יכול להיות טכנאי כלשהו שהגיע בעקבות תקלה בבניין, שליח בדרכו למסור חבילה, או סתם חבר שקפץ להגיד שלום אבל סיים את הביקור חבול בגלל אריח בולט, או שלולית שגרמה לו להחליק.

חשוב להבין שבמקרים כמו אלה סביר להניח שהבניין בו קרה האירוע ימצא עצמו נתבע על ידי אותו מבקר, ועלול למצוא את עצמו כחלק מתביעה קולקטיבית שעלותה גבוהה.

כיסוי במקרה של נזק לעובדים קבועים

וזה לא הכל. הכיסוי לבניין משותף כולל גם הרחבה ספציפית עבור עובדים קבועים המועסקים בבניין. נאמר, הבחור הנחמד שכבר שנים מנקה את המדרגות, או הצוות שמגיע אחת לחודש לטפח את הדקלים הננסיים בגינה. למעשה, עובדים מסוג זה ממילא חשופים יותר לתאונות מצערות בשל אופי העיסוק שלהם, וגם כאן אף דייר לא רוצה לגלות פתאום שהוא נדרש לשלם אלפי שקלים רק כי שם משפחתו רשום על תיבות הדואר שבכניסה לבניין.

מי אחראי על רכישת ביטוח בניין משותף?

רכישת כיסוי ביטוח לבניין משותף אולי נשמעת כמו משימה בתחום האחריות של ועד הבית או חברת ניהול הנכסים – אבל מומלץ לוודא שגם אצלם ברורה חשיבות הדברים.

זה אומר שכמו כל ביטוח אחר שרכשתם, גם כאן כדאי לשים את מבטחם בחברה אמינה ומוכרת, אחרי שביצעתם סקר שוק אמיתי, והתעכבתם על הסעיפים החשובים, בדיוק כפי שודאי נהגתם בתהליך השוואת מחירי ביטוח הדירה שלכם עצמה. פרטים כמו גובה הפיצוי במקרה של תביעה, ההשתתפות העצמית שתחול על כל דייר במקרה כזה, ההרחבות הדרושות כדי להגן על אותם צד שלישי (מבקרים בבניין או עובדים קבועים) ועוד, קל וחומר אם אצלכם המשימה הזאת מוטלת על נציגי חברת הניהול, שלרוב מחזיקה בעוד בניינים מלבד הבניין שבו אתם גרים.

היתרון במקרה כזה, אגב, הוא שחברות ניהול בדרך כלל גם 'שוחות' היטב בחומר ויודעות להשיג מחירים אטרקטיביים לביטוח. החיסרון הוא שנציגי החברה לא באמת גרים בבניין (כמו, נציג ועד הבית למשל), ולכן עלולים להתפשר על סעיפים בפוליסה שמאוחר יותר יכולים להכאיב לכם מאוד בכיס.

3 חודשים מתנה ברכישת ביטוח דירה*

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח דירה

על המשמר: רכישת ביטוח דירה באינטרנט

בעולם שבו יותר ויותר מוצרים נרכשים און-ליין, ענף הביטוח שנתפס בעיני רבים כשמרני לא נשאר מאחור

מפגשים מהסוג השלישי: ביטוח דירה צד ג'

כאשר בתחומי הבית שלנו מתקיימת פגיעה בגורם שלישי – רק ביטוח צד ג' לדירה יספק לנו הגנה

שומר הסף: ביטוח רכוש לדירה

הדירה היא לרוב הנכס היקר ביותר שבבעלותנו ומרבית הרכוש שלנו שמור בתוכה לכן חשוב להגן עליה כראוי

הבנק מוגן, אתם פחות: ביטוח דירה למשכנתא

מה זה בדיוק ביטוח דירה למשכנתא? מה ההבדלים בין הביטוח הזה לביטוח דירה? המומחים של ביטוח ישיר עושים לכם סדר

לא יקר כמו שחושבים: השוואת ביטוח דירה

לימדו כיצד ניתן להוזיל בעלויות ביטוח הדירה! בביטוח ישיר תקבלו את הצעת המחיר המשתלמת ביותר עבור ביטוח הדירה.

מדריך להטענת סוללת הקורקינט והאופניים

הטענת קורקינטים ואופניים חשמליים בבית עלולה לגרום לשריפה ולכן הכנו מדריך קצר ומדויק להטענה חכמה