על מה נדבר בכתבה? 

ישראלים מחליפים רכב כל שלוש שנים בממוצע. בין הנחות יבואן למבצעי מימון כולם רוצים רכב זול או חדש יותר, העיקר יותר. אך עלות אחזקת הרכב יכולה להגיע לסכום הקרוב למחיר הרכב עצמו, לכן לפני הרכישה חשוב לדעת לענות על שאלות כמו מה יהיו הוצאות הדלק? מה זה ביטוח מקיף? מה ההבדל בין ביטוח מקיף או צד ג', ומה עדיף? איך מחשבים עלויות תיקונים? ריכזנו עבורכם כל המשתנים הכלולים בתחזוקת רכב שוטפת.

לפני הכל, כמה מילים על ביטוח רכב. ביטוח רכב מורכב מכמה חלקים ומחירו תלוי במאפייני הנהג כמו גם במאפייני הרכב. על פי חוק חייב כל בעל רכב ברכישת ביטוח חובה שמכסה רק פגיעות גוף שלנו בני האדם. כדי להגן על עצמכם גם מפני סיכון לנזק לרכב שלכם, או לרכב או רכוש של אחר שנפגע על ידיכם, תוכלו לקנות ביטוח מקיף או ביטוח צד ג׳. אז מה ההבדל בין ביטוח צד ג' לביטוח מקיף?

ביטוח רכב: מה ההבדל בין ביטוח צד ג' לביטוח מקיף?

נהגים רבים מוסיפים, לצד פוליסת ביטוח החובה לרכב, גם פוליסת ביטוח מקיף או צד ג', כדי להשיג כיסוי ביטוחי שלם יותר במקרה של תאונה, גניבה או פגיעה. אך מה בעצם ההבדלים?

ביטוח צד ג׳ מכסה נזקים שנגרמו לצד שלישי על ידי המבוטח, אך לא מכסה נזק שנגרם לרכב שלכם כתוצאה מתאונה או גניבה. הוא זול משמעותית מביטוח מקיף, היות והוא מכסה רק נזקים שנגרמו לצד שלישי מתאונה או פגיעה ברכוש על ידי המבוטח. כלומר הוא מתאים בעיקר לרכבים שלרוב לא ישתלם לתקן במקרה של נזק לרכב.

ביטוח מקיף לעומתו כשמו כן הוא – מעניק כיסוי ביטוחי מקיף מפני נזק שנגרם לרכב שלכם, או לרכוש שנפגע על ידכם, בין אם נפגעו מתאונה, גניבה או פגעי מזג האוויר. מדובר בביטוח הכולל בתוכו גם את כיסויי ביטוח צד ג' וגם ביטוח עבורכם במידה ורכבכם נפגע. זהו ביטוח המתאים לרכבים חדשים יותר, אשר בהתחשב בעלות הגבוהה שלהם נרצה לתקן ולשמור עליהם.

כדי להתאים את הביטוח לצרכים שלכם תוכלו להוסיף גם כיסויים ביטוחיים של שירותי דרך וגרירה, רכב חלופי, החלפת שמשות, תיקון פנסים ומראות צד וגם להגדיר מיהם הנהגים המורשים לנסוע ברכב ומכוסים בביטוח.

נהגים רבים מוסיפים לפוליסת ביטוח החובה, גם פוליסת ביטוח מקיף או צד ג', כדי להשיג כיסוי ביטוחי שלם יותר במקרה של תאונה או גניבה

הוצאות שוטפות בתחזוקת רכב מלבד הביטוח

כשאנחנו מסתכלים על מחיר הרכב עצמו, נדמה שברור שכדאי לקנות רכב משומש, אך כשבוחנים את עלות הרכב החודשית התמונה הופכת מורכבת יותר. מחיר רכב משפחתי חדש עומד על כ-100-130 אלף ש״ח בממוצע. מחיר רכב מיני חדש לצעירים שלא צריכים לארוז חצי בית בכל נסיעה, או כרכב שני למשפחה, היא כ-50-80 אלף ש״ח. מחיר מכונית משומשת יכול להגיע גם למחצית ממחיר רכב חדש וישנו טווח מחירים רחב מאוד. מחירו של ביטוח צד ג', המכסה נזקי רכוש שנגרמו לצד שלישי, הוא נמוך לעומת ביטוח מקיף ומשתלם במיוחד לרכבם ותיקים או לא יקרים. ביטוח מקיף לעומתו הוא פוליסה יקרה יותר – אך מקיפה בהרבה ומתאימה לרכבים שמורים, חדשים או יקרים.

בנוסף, עלות אחזקה שוטפת של רכב תלויה בגודל הרכב, בשנתון ובהיקף הקילומטראז׳ שאנחנו גומעים מדי חודש, והיא מורכבת מהוצאות קבועות שנשלם מדי חודש ללא קשר להיקף השימוש ברכב, ומהוצאות משתנות על דלק וטיפולים לרכב.

מה ההבדל בין ביטוח צד ג' למקיף - ביטוח ישיר

הוצאות קבועות: כל מה שבין מימון למיגון לרכב

אגרות רישוי וטסט

את אגרת הרישוי של הרכב משלמים מדי שנה והיא כוללת גם אגרת רדיו. עלותה יכולה להגיע לסכום של כ- 800 עד 1,800 ש״ח. בנוסף, יש להעביר את הרכב טסט מדי שנה, כדי לוודא שהוא כשיר לנסיעה על הכביש, בעלות של כ-100 ש״ח בשנה או יותר אם דרושים תיקונים נוספים לרכב כדי לעבור טסט. ברכב חדש יש פטור מטסט בשנה השנייה, אך עדיין צריך לשלם אגרת רישוי שנתית.

מיגונים

ההבדל בין ביטוח מקיף לצד ג' הוא שצד ג' מכסה כאמור רק נזק הנגרם לצד שלישי על ידינו, במקרה של תאונה או פגיעה ברכוש, ביטוח מקיף לעומת זאת מכסה גם נזק העלול להיגרם לרכבנו שלנו, ובכך מספק לנהג מסוגלות כלכלית להתמודד עם כמעט כל נזק לרכוש שיגרם לו, או על ידו.

בדיוק מסיבה זו, ביטוח מקיף לרכב מצריך בדרך כלל גם התקנת אמצעי מיגון שונים ברכב, כדי לצמצם את הסיכון לגניבה או תאונה, בעלות חד-פעמית בעת קניית הרכב. זאת במידה ולא מותקן בו אמצעי המיגון הנדרש, או כשירות איתור במנוי חודשי כמו איתוראן, בעלות חודשית של כ-30-50 ש״ח.

מימון

במידה וקיבלתם הלוואה לרכישת הרכב, סביר להניח שתצטרכו להחזיר אותה במשך חודשים רבים. גובה החזר ההלוואה החודשי משתנה בהתאם להלוואה שקיבלתם ויכול לנוע בין מאות לאלפי שקלים מדי חודש המתווספים להוצאות הקבועות שלכם.

הוצאות משתנות: דלק וחלפים עולים אחרת בכל דגם ודגם

דלק

דלק היא אחת ההוצאות הגבוהות ביותר באחזקת הרכב, אך היא משתנה לפי פרמטרים רבים – כמות הנסיעות שלכם, נסיעות בעיר או נסיעות בינעירוניות, סגנון הנהיגה, משקל הנוסעים והמטען ברכב וגובה צריכת הדלק ברכב שלכם. בממוצע אנחנו נוסעים כ-16,000 ק״מ בשנה, כאשר רכבים יותר חדשים מגיעים גם ל-20,000 ק״מ בשנה. מיכל דלק מלא עולה בין 200 ל-350 ש״ח בהתאם לגודל המיכל הקיים ברכבכם כאשר בממוצע תתדלקו בין 3 ל-4 פעמים בחודש.

טיפולים ותיקונים

עלות הטיפולים לרכב הולכת וגדלה ככל שהרכב ישן יותר וחלקים נוספים מתבלים ויש להחליפם. יש לבצע טיפול שוטף לרכב בדרך כלל כל 15,000 קילומטר, כלומר פעם עד פעמיים בשנה. חלק מהטיפולים כוללים החלפת חלקים יקרים, מה שמייקר את הטיפול. הדבר נכון בעיקר לרכבים ישנים יותר בהם בלאי חלקי הרכב מוגבר. אלו לרוב אותם רכבים ישנים או זולים שנעדיף לבטח בביטוח צד ג' בלבד, היות ולבטחם בביטוח מקיף איננו משתלם כי אין בתיקונם היגיון כלכלי.

ברכבים משומשים תצטרכו בדרך כלל להחליף לאורך חיי הרכב צמיגים, מצבר, בלמים ורצועת טיימינג. עלות החלפה של כל חלק יכולה לנוע מכמה מאות שקלים, לחלקים הזולים יותר, ועד כמה אלפי שקלים עבור החלקים היקרים יותר. העלות משתנה לפי דגם הרכב, המוסך המטפל ואם אתם בוחרים חלק מקורי או חלופי. עלות הטיפולים והתיקונים ברכב עשויה להגיע לכ-3,000 ש״ח בשנה ואף יותר.

עד 3 חודשים מתנה בביטוח מקיף לרכב*

זרם חלופי: האם בקרוב תחפשו רכב חשמלי מומלץ?

לא רחוק היום שבו נתוני הסוללה יעניינו אתכם הרבה יותר מביצועי המנוע, אנחנו כאן כדי לוודא שתגיעו ליום הזה מוכנים עם הביטוח המותאם ביותר בשוק לרכבים חשמליים.

מה זה ביטוח לפי קילומטר ואיזה אופציות דומות יש?

מה זה ביטוח לפי קילומטר? למי זה מתאים ואיזה פתרונות שונים מציעות היום חברות ביטוח הרכב? כתבה חשובה מהמומחים של ביטוח ישיר

שירות "ישיר מהיר" ומעטפת רגע האמת של ביטוח ישיר

הכירו את השירות החדש שבו אנחנו מתחייבים לתיקון הרכב שלכם במוסך בתוך שלושה ימים. איחרנו? על כל יום איחור תקבלו BUYME של 100 ש"ח

תתקדמו: ביטוח רכב דרך האינטרנט

ביטוח רכב הוא המוצר הביטוחי הנמכר בישראל ולא בכדי. כל בעל רכב במדינה מחויב ברכישת ביטוח חובה לפי חוק.

השוואת מחירי ביטוח רכב: טיפים לחסכון

ענף ביטוחי הרכב נחשב לאחד הענפים התחרותיים ביותר בשוק המקומי ולכן חשוב לבצע השוואת מחירי ביטוח רכב על מנת למצוא את ההצעה המשתלמת ביותר

העולם שייך לצעירים: ביטוח רכב מגיל 21

כל הדברים שאתם צריכים לדעת כדי לרכוש ביטוח נהג צעיר מגיל 21.