ביטוח חובה לרכב פרטי - גובה הפרמיה לסוגי הנהגים השונים

הדפס
ביטוח חובה לרכב פרטי - גובה הפרמיה לסוגי הנהגים השונים

 

ביטוח רכב- ביטוח ישיר

 

 

חברות ביטוח רכב מגדירות את תנאי פוליסות ביטוח הרכב והפרמיות הנגזרות, לפי מחקר אקטוארי המבוסס בעיקרו על מנגנון של הערכת סיכונים. רמת פרמיות ביטוח רכב נקבעות לפי הסיכוי שחברת הביטוח תאלץ לשלם כספים למבוטח כנגד נזקים לרכב המבוטח או רכב צד ג'. כך אפשר לראות שבכל פוליסת ביטוח מוכרת כמו ביטוח חובה לרכב, ביטוח רכב צד ג', ביטוח רכב מקיף ואפילו ביטוח אופנוע קיימים תנאים וסייגים הקובעים רמות פרמיה ודרישות למערכות מיגון, הן בהתאם לסוג הרכב והן לפי גיל וניסיון הנהג. במילים אחרות ככל שהסיכון גדל, כך גם גדלה פרמיית הביטוח ודרישות המיגון.

 


בין הפרמטרים לסיכוני ביטוח חובה לרכב פרטי ניתן לכלול: רכב יוקרה, מקום מגורים מועד לגנבות, נהג עם היסטוריה של תאונות, וותק הנהג, העדר תביעות, נהג צעיר, נהג חדש וכדומה.
חשוב להדגיש שלא רק חברות הביטוח מעריכות סיכונים, אלא גם רשויות החוק, שמטרתן המוצהרת היא למנוע תאונות דרכים והרג בכבישים, וזאת בדרך של חקיקת חוקים, תנאים וסייגים למשתמשים בדרך.
בעוד הסייגים לכיסויי נזקי רכוש מעניינים רק את חברות הביטוח, הרי שהגיל ומיומנות הנהג מעניינת הן את חברות ביטוח רכב והן את רשויות החוק. כך ניתן לראות שההתניות כלפי הנוהג ברכב באות משני הצדדים (ביטוח רכב והחוק). קיימים אומנם סוגים רבים של נהגים וסוגי רישיונות, אך סוגי הנהגים השכיחים ביותר הם: נהג ותיק, נהג חדש, נהג צעיר, מורה נהיגה, נהג מזדמן.

 

נהג חדש

תנאי ביטוח רכב – חברות ביטוח מגדירות נהג חדש, כל נהג (בכל גיל) אשר מחזיק ברישיון נהיגה בתוקף בתקופה שאינה עולה על 12 חודשים. המשמעות הנגזרת מהגדרה זו היא בעיקר שהפרמיה וההשתתפות עצמית של ביטוח רכב יהיו גבוהים יותר, כאשר נהג חדש יכול להיות גם מעל גיל 24.

לשון החוק – בניגוד להגדרות חברות הביטוח, נהג (בכל גיל) מוגדר כנהג חדש למשך 24 חודשים מיום קבלת רישיון נהיגה בתוקף. בתקופת היות הנהג מוגדר "נהג חדש" חלים עליו חוקים ותקנות מיוחדים:
הצבת שלט נהג חדש – בשולי החלון האחורי, לתשומת לב המשתמשים בדרך.
נהיגה בנוכחות נהג ותיק מלווה – למשך שלושה חודשים מיום קבלת הרישיון.
נהג ותיק מלווה - מי שגילו 24 עד 30 שנים ומחזיק ברישיון (מתאים לסוג הרכב) במשך 5 שנים לפחות. מי שגילו מעל 30 שנה ומחזיק רישיון (מתאים לסוג הרכב) במשך 3 שנים לפחות.
הגבלה במספר הנוסעים לנהג שגילו מתחת ל- 21 – בשלושת החודשים הראשונים (נהיגה עם מלווה) ללא הגבלה. מתום שלושת החודשים הראשונים ועד שנתיים מיום הוצאת הרישיון, מוגבל להסעת שני נוסעים בלבד.
עונשים מוגברים על עבירות חמורות – קיימת רשימה של 13 עבירות חמורות שבעטיין ישלם כנסות כבדים, רישיונו ישלל והוא ידרש לעבור מבחן נהיגה עיוני ומעשי מחדש.
קורס רענון – לאחר 5 שנים מיום קבלת הרישיון.

 

להמשך קריאה על נהג חדש

 

נהג צעיר

תנאי ביטוח רכב - נהג צעיר הוא נהג שטרם מלאו לו 24 שנים. המשמעות הנגזרת מהגדרה זו היא בעיקר פרמיה והשתתפות עצמית גבוהים יותר. קיימים גם מסלולי ביטוח מוזלים המבוססים על ביטוח שעות הנהיגה בפועל בלבד.

לשון החוק – מבחינת החוק אין התייחסות ספציפית לנהג צעיר, למעט העובדה שגם כאן יחולו חוקי נהג חדש בתקופה של 24 חודשים מיום קבלת הרישיון.

 

להמשך קריאה על נהג צעיר

 

מורה נהיגה

תנאי ביטוח רכב – הגדרת מורה נהיגה זהה אמנם לנהג ותיק, אך המשמעות הנגזרת מהגדרה זו היא פרמיה והשתתפות עצמית הגבוהים בלמעלה מ- 25% בהשוואה לנהג ותיק רגיל.

לשון החוק – עיסוק בהוראת נהיגה מצריך שורה ארוכה של נתונים בסיסיים כמו וותק של 3 שנים כנהג ותיק, 12 שנות לימוד, לימוד המקצוע במוסד מוסמך, מעבר מבחני הסמכה ועוד. כמובן גם להציב שלט "ל" על רכב לימוד הנהיגה כאזהרה למשתמשים בדרך.

 

 

נהג ותיק – מעל גיל 24

תנאי ביטוח רכב – נהג ותיק הוא נהג שגילו מעל 24 שנים והמחזיק ברישיון נהיגה בתקופה העולה על 12 חודשים. במקרה זה תנאי פוליסת ביטוח רכב וגובה הפרמיות יהיו סטנדרטיים, עם תוספות והפחתות בהתאם לנתוני הנהג כגון היעדר תביעות וכדומה. 

 

נהג מזדמן (נותן שרות)

נהג מזדמן הוא מי שנוהג רכב כנותן שירות כמו: מכונאי במוסך, סדרן מגרש חניה, דייל חניה בבית מלון וכ"ו. נהג מזדמן נוהג בשטח מוגדר ומוכר ע"י חברת ביטוח רכב, כמי שנוהג ברשות בעל הרכב ולכן ביטוח רכב תופס גם לגביו. החוקים החלים על נהג מזדמן, הם החוקים החלים על כלל סוגי הנהגים בהתאם למעמדו.

ברכישת ביטוח מקיף לרכב באתר תיהנו מ-20% הנחה ויותר! 

 

 
 
לחצו כאן למידע נוסף על ביטוח מקיף לרכב | ביטוח צד ג' | ביטוח חובה לרכב

 

 

הדפס
כתבות נוספות
תנהגו באחריות: על נהיגה בשכרות
נהיגת רכב בשכרות (או תחת השפעת סמים) היא אחת העברות החמורות ביותר בדיני התעבורה, עבירה שעולה באובדן חיי אדם רבים מידי שנה בשנה, עבירה ששום ביטוח רכב לא יכול לכסות את נhזקה.  
נהיגה נכונה
בכל פעם שאנו נוסעים ברכב אנו תורמים להגברת ההתחממות הגלובלית, עם זאת בשימוש נכון ברכב, ובנהיגה נכונה נוכל להפחית משמעותית את פליטת גזי החממה אל האטמוספירה.
ביטוח רכב היברידי
המודעות הסביבתית הביאה גורמים שונים להירתם למאמץ לעודד את השימוש ברכבים היברידיים ולצמצם באופן זה את הנזקים הסביבתיים. ממשלת ישראל מעודדת את המעבר לשימוש ברכבים היברידיים.    
עצות לרוכשי ביטוח רכב בפעם הראשונה
הלוואי שלעולם לא נזדקק להשתמש בפוליסת ביטוח הרכב שלנו. אולם מכיוון שהחוק מחייב אותנו לשאת פוליסת ביטוח רכב חובה בכל רכב - כדאי לנו, ציבור הנהגים, לרכוש מעט מידע בנושא על מנת שבבואנו לרכוש ביטוח רכב, נדע מהם הדברים החשובים עליהם כדאי לשים דגש.

  
החלפת פרטי ביטוח רכב בשעת תאונה
תאונת דרכים בין כלי רכב היא מצב בלתי נעים לחלוטין הן לפוגע והן לנפגע. זהו מצב שבעקבותיו המעורבים בתאונה עשויים להיכנס ללחץ נפשי, רוגז ואפילו לעיתים אף לאובדן עשתונות.